ԵԽ Նախարարների կոմիտեն պահանջում է Ադրբեջանից կատարել Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ի վճիռը
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն վճիռների կատարման վերահսկման շրջանակներում Մակուչյանը և Մինասյանը Ադրբեջանի դեմ գործով հրապարակել է հերթական որոշումը, որը վերաբերում է 2004 թվականին Բուդապեշտում ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի լրատվական ծառայությունը։
2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և փորձեց սպանել ևս մեկ հայ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանին։
Սաֆարովը Հունգարիայի դատարանի կողմից դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման, սակայն 2012 թվականին Ադրբեջան տեղափոխվելուց հետո նրան ներում շնորհվեց, նա պարգևատրվեց, և նրան տրվեցին նյութական և պաշտոնական արտոնություններ։
Ընդգծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի կարևորությունը՝ ԵԽ Նախարարների կոմիտեն առաջ է քաշել հետևյալ պահանջները․ՄԻԵԴ-ի վճռից չորս տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունները չեն իրականացրել վճռի անհատական միջոցները։
Կոմիտեն կրկին կոչ է անում անհապաղ վճարել հայցվորների ներկայացուցիչների ծախսերը։ Պահանջվել է ապացուցել, որ Ադրբեջանի նախագահի կայքում տեղադրված ներումի մասին նամակները հեռացվել են։
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ նման ծանր հանցագործությունների մեղավորները պետք է զրկվեն պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից։Կրկին պահանջվել է հստակեցնել Սաֆարովին տրված այլ արտոնությունների օրինականությունը։
Կոմիտեն ընդգծել է, որ ապագայում նման գործողությունները պետք է բացառվեն, իսկ նման հանցագործությունների հանդեպ ներումներ և արտոնություններ տրամադրելիս պետք է պահպանվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջները։
Կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանին ձեռնարկել նոր օրենսդրական փոփոխություններ՝ էթնիկ հիմքով ատելության և խտրականության դեմ պայքարի համար։Կոմիտեն պահանջել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 2025 թվականի հունիսին կայանալիք նիստից առաջ ներկայացնեն մանրամասն հաշվետվություն գործով կատարված առաջընթացի մասին։
Անհատական միջոցների չկատարման դեպքում ԵԽ-ն նախատեսվում է ընդունել միջանկյալ բանաձև՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի խիստ վերահսկողություն սահմանելու նպատակով։

The Committee of Ministers of the Council of Europe demands from Azerbaijan to fulfill the judgment of the ECHR in the case of Gurgen Margaryan
The Committee of Ministers of the Council of Europe, within the framework of monitoring the execution of judgments, published another decision in the Makuchyan and Minasyan case against Azerbaijan, which refers to the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by an Azerbaijani soldier in Budapest in 2004. According to "Armenpress," the press service of the Committee of Ministers of the Council of Europe has released a message about this.
In 2004, during NATO training in Budapest, Azerbaijani officer Ramil Safarov brutally killed Armenian officer Gurgen Margaryan and tried to kill another Armenian officer, Hayk Makuchyan.
Safarov was sentenced to life in prison by a Hungarian court, but after moving to Azerbaijan in 2012, he was pardoned, rewarded, and given material and official privileges.
Emphasizing the importance of the European Court of Human Rights judgment, the Committee of Ministers of the Council of Ministers made the following demands: Four years after the ECHR judgment, the Azerbaijani authorities have not implemented the individual measures of the judgment.
The Committee again calls for immediate payment of the costs of the plaintiffs' representatives. It was demanded to prove that the pardon letters posted on the website of the President of Azerbaijan were removed.
The Committee reminded that those guilty of such serious crimes should be deprived of the right to hold public positions. Again, the legality of other privileges given to Safarov was requested to be clarified.
The Committee emphasized that such actions should be excluded in the future, and the European Convention on Human Rights requirements should be observed when granting amnesties and privileges for such crimes.
The Committee called on Azerbaijan to introduce new legislative changes to combat ethnic hatred and discrimination. The Committee also demanded that the Azerbaijani authorities submit a detailed report on the progress made in the case before the meeting in June 2025.
In case of non-fulfillment of individual measures, the CE is expected to adopt an interim resolution to establish stricter control over Azerbaijan.