Ընդգծվել է Կանադայի դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն ՀՀ ինքնիշխանության
Դեկտեմբերի 6-ին Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Կանադայի արտաքին գերատեսչությունների միջև: Խորհրդակցություններում հայկական կողմը ներկայացնում էր Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, կանադականը՝ ԵՄ-ում և Եվրոպայում Կանադայի վարչապետի հատուկ բանագնաց, Ֆրանսիայում և Մոնակոյում Կանադայի դեսպան Ստեֆան Դիոնը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերություններում զարգացման դրական դինամիկայի վերաբերյալ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Կանադայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և անվտանգությանը վերաբերող հարցերին: Կողմերը նաև քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում Հայաստան-Կանադա երկկողմ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը:
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Կանադայի դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ժողովրդավարության, ինչպես նաև Կանադայի դերը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների:
Պարույր Հովհաննիսյանը նաև անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ կողմից իրականացվող քայլերին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:

Canada's position in defense of RA sovereignty was emphasized
Political consultations between the Armenian and Canadian foreign departments occurred in Yerevan on December 6. The Armenian side was represented by Paruyr Hovhannisyan, the Canadian side, the Canadian Prime Minister's Special Envoy to the EU and Europe, and the Canadian Ambassador to France and Monaco, Stéphane Dion.
During the consultations, the interlocutors exchanged ideas on the positive dynamics of bilateral relations development in recent years, emphasizing the high level of political dialogue between Armenia and Canada.
The prospects for developing bilateral relations and regional and security issues were addressed. The parties also discussed the importance of expanding bilateral cooperation between Armenia and Canada in areas of mutual interest.
Deputy Minister Paruyr Hovhannisyan appreciated Canada's position in defense of RA sovereignty, territorial integrity, and democracy and its role in the ongoing reforms in Armenia.
Paruyr Hovhannisyan also referred to the steps taken by RA in the direction of establishing peace in the South Caucasus, the latest developments in the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations, and also presented the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government.