Ալեն Սիմոնյանը նոր մանրամասներ է ներկայացրել Աղազարյանին ՔՊ-ից հեռացնելուց
Նա նշել է, թե Աղազարյանն ինֆորմացիոն արտահոսք է կազմակերպել Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից, պատմելով մանրամասներ. «Գալիս, պատմում, կիսվում է խմբակցության հետ պետական գաղտնիք, պետական շահերի հետ կապված բան, ինքը այդ ամեն ինչը տանում, հանրայնացնում է։ Դա նորմա՞լ է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը։ Ըստ նրա, ՔՊ-ում ավելի քան մեկ տարի փնտրել են, թե որտեղից է տեղի ունենում ինֆորմացիոն արտահոսքը. «Երբ դա վերաբերում է կուսակցությանը, լավ կամ վատ դեպքերին, էդ ոչինչ։ Բայց երբ դա վերաբերում է բանակցություններին, ՀՀ անվտանգությանը, պետք է ձև անենք, ֆիքսենք, որ կարող է մնա՞լ»։
Սիմոնյանը նշել է, որ բանակցությունները կանգնելու, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները սրվելու, բանակցությունները կանգնելու պատճառներից մեկն էլ եղել է այն, որ «մենք պայմանավորվածություն ենք խախտել, բարձր դրա մասին խոսացել ենք, արտանետում ենք արել։ Դե հիմա գնա, ապացուցիր, որ էս խմբակցության անդամը ոչ թե միտումնավոր է այդ հարցազրույցը տվել կամ ինֆորմացիան փոխանցել, այլ՝ ուղղակի սխալվել է»։
Սիմոնյանը պնդել է, որ Աղազարյանի ադեկվատության հետ կապված խնդիր կա։ Նա նշել է նաև, որ իր կարծիքով Հովիկ Աղազարյանը պետք է վայր դներ մանդատը դեռ այն ժամանակ, երբ վարչապետը խնդրել էր։
Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ ՔՊ-ում վարչության որոշում ունեն՝ յուրաքանչյուր պաշտոնյա, կուսակցական, որը իր կուսակցի դեմ նյութ կպատվիրի կամ ինֆորմացիոն արտահոսք կկազմակերպի, կզրկվի թե կուսակցական լինելուց, թե զբաղեցրած պաշտոնից։

Ален Симонян представил новые подробности об исключении Агазаряна из ГД
Он отметил, что Агазарян организовал утечку информации о встрече Пашинян-Алиев, рассказав подробности. "Он (премьер-министр) приходит, рассказывает, делится с фракцией государственной тайной, чем-то, связанным с государственными интересами, а Агазарян все это берет и обнародует. Это нормально?», - заявил Ален Симонян. По его словам, источник утечки информации искали больше года. «Когда дело касается партии, хороших или плохих событий, это ещё ничего. Но когда дело касается переговоров, безопасности Республики Армения, мы должны сделать вид, что всё нормально и он может остаться?»
Симонян отметил, что одной из причин остановки переговоров, ухудшения армяно-азербайджанских отношений стало то, что "мы нарушили соглашение, мы громко говорили об этом, мы сделали вброс". Ну так идите, докажите, что член этой фракции не намеренно давал то интервью и не передал информацию, а просто допустил ошибку».
Симонян настаивал на том, что существует проблема с адекватностью Агазаряна. Он также отметил, что, по его мнению, Овик Агазарян должен был отказаться от мандата даже тогда, когда об этом просил премьер-министр.
Ален Симонян заверил, что у них есть решение управления в ГД: каждый чиновник, член партии, который закажет материалы против своего однопартийца или организует утечку информации, будет лишен членства в партии или своей должности.