«Մենք Ադրբեջանի վրա հարձակվելու որևէ պատճառ չունենք». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածվող թեզին, թե Հայաստանին ներքաղաքական նկատառումներով հարկավոր է պատերազմ սկսել Ադրբեջանի դեմ։
«Ընդհակառակը, հենց ներքաղաքական նկատառումներով, մեզ՝ կառավարող թիմին և կոնկրետ ինձ ձեռնտու է, որ տարածաշրջանում իրադրությունը լինի կայուն։ Եւ սա, կարծում եմ, ակնհայտ փաստ է»,- ասել է վարչապետը։ Ըստ նրա, կան ուժեր, որ շահագրգռված են տարածաշրջանում իրադրությունն ապակայունացնելով. «Մեր արձագանքը պետք է լինի՝ չտրվել որևէ սադրանքի, և առանց հոգնել պարզաբանել մեր դիրքորոշումը։ Մենք Ադրբեջանի վրա հարձակվելու որևէ պատճառ չունենք»։
Վարչապետի խոսքով, քաղաքական մակարդակում ևս մեկ իրավական քայլ են արել՝ փոխադարձաբար ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա, նաև՝ վավերացվել է սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը. «Առաջիկայում պետք է դելիմիտացիայի պրոցես սկսենք փոխադարձ համաձայնությամբ, հաջորդ հատվածում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս իրավիճակում բացառում է տարածաշրջանում իրադրությունը ապակայունացնելուն նպատակաուղղված որևէ գործողություն Հայաստանի կողմից։
Վարչապետը նաև նշել է. «Մենք հավատարիմ ենք խաղաղության օրակարգին, և ՀՀ-ն ռազմական խնդիրներ որևէ հարևանի նկատմամբ չունի։ Մենք մեր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչել ենք, ճանաչում ենք։ Եւ ես հույս ունեմ, որ մենք կակտիվացնենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքները, որովհետև աշխատանքի 90 տոկոսն արված է, և մնում է վերջին ջանքը գործադրել ու ստորագրել խաղաղության պայմանագիր»։

«У нас нет причин нападать на Азербайджан». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян сослался на распространенный в азербайджанских СМИ тезис о том, что Армении необходимо начать войну против Азербайджана по внутриполитическим причинам.
«Наоборот, по внутриполитическим причинам нам, руководству и конкретно мне, выгодно, чтобы ситуация в регионе была стабильной. И это, я думаю, очевидный факт ", - сказал Премьер-министр. По его словам, есть силы, которые заинтересованы в дестабилизации ситуации в регионе. «Наша реакция должна заключаться в том, чтобы не поддаваться ни на какие провокации и не уставая разъяснять свою позицию. У нас нет причин нападать на Азербайджан».
По словам премьер-министра, они сделали еще один юридический шаг на политическом уровне, взаимно признав территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации, также ратифицированы регламенты демаркационных комиссий. "В ближайшее время мы должны начать процесс делимитации по взаимному согласию", - сказал он, добавив, что в данной ситуации исключаются любые действия со стороны Армении, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе.
Премьер-министр также отметил. «Мы привержены мирной программе, и у Армении нет военных проблем ни с одним из ее соседей. Мы признали и признаем территориальную целостность и суверенитет всех наших соседей. И я надеюсь, что мы активизируем работу над проектом мирного соглашения, потому что 90 процентов работы сделано, и осталось приложить последние усилия и подписать мирное соглашение».