Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ամենայն հարգանքով ՌԴ հարգելի նախագահի նկատմամբ, մենք գործընկերներ ենք, աշխատում ենք միասին, այս հայտարարությունն ակնհայտ է դարձնում ընդհանուր իրավիճակը, որ կա ՀԱՊԿ-ում»,- ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը թե ՀԱՊԿ-ը չէր կարող կռվել ԼՂ-ում, իսկ ՀՀ վրա հարձակում չի եղել։ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2021 և 2022թթ ՀՀ նկատմամբ եղել է ագրեսիա։
«Ընդ որում ագրեսիա եղել է այն բանից հետո, երբ մենք տեսել ենք, որ իրադարձությունները զարգանում ենք այդ ուղղությամբ և հարցերը քննարկել ենք մեր դաշնակիցների հետ։ Մեր դաշնակիցներից ստացել ենք պատասխան, որ «ի՞նչ եք ասում, նման բան տեղի ունենալ չի կարող, որովհետև ՀՀ սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են, սա բոլորը գիտեն, ոչ ոք չի կարող նման ոտնձգություն անել»։ Երբ ոտնձգությունը տեղի է ունեցել, մենք ասել ենք՝ «Հարգելի գործընկերներ, այդ կարմիր գիծը, որ ասում էիք՝ հատված է»։ Դրանից հետո իրենք ասել են. «դե գիտեք՝ ոնց որ թե սահմանը դելիմիտացված չէ»։ Այդտեղ էլ մենք ասել ենք՝ «Որտե՞ղ է այն կարմիր գիծը, որի մասին դուք ասում էիք, որտեղո՞վ է անցնում այդ կարմիր գիծը, մեզ ցույց տվեք այն, որ կարողանանք ՀԱՊԿ-ի հետ մեր հարաբերությունները հասկանալ»,- նշել է վարչապետը։
Ըստ նրա, եթե ՀԱՊԿ-ը ՀՀ-ում չունի պատասխանատվության գոտի, չի կարող այդ գիծը ցույց տալ, ուրեմն՝ փաստացի այն որպես կազմակերպություն գոյություն չունի։
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում մասնակցությունը սառեցնելու համատեքստում ԼՂ թեման չեն շոշափել։
«Այդ թվում այս իրադրությունների տարբերությունն ու դրա հրապարակային փոխադարձ արտահայտումն ավելի ու ավելի դժվար, եթե չասենք՝ անհնար է դարձնում ՀՀ վերադարձը ՀԱՊԿ։ Եւ ես կարծում եմ՝ այստեղ անդառնալիության կետն արդեն անցել ենք»,- ասել է վարչապետը։

Никол Пашинян ответил на заявления Владимира Путина (ВИДЕО)
"При всем уважении к уважаемому Президенту Российской Федерации, мы партнеры, работаем вместе, но это заявление проясняет общую ситуацию в ОДКБ ", - сказал премьер-министр РА Никол Пашинян, имея в виду заявление Владимира Путина о том, что ОДКБ не могло воевать в НК , а на РА нападение не было. Пашинян напомнил, что в 2021 и 2022 годах против Армении была совершена агрессия.
«Причем агрессия произошла после того, как мы увидели, что события развиваются в этом направлении, и обсудили вопросы с нашими союзниками. Мы получили ответ от наших союзников, «что вы говорите, такого не может быть, потому что границы Армении для нас – красная линия, все это знают, никто не может совершить такое посягательство». Когда произошла агрессия, мы сказали: «Уважаемые коллеги, та красная линия, о которой вы говорили, перейдена». После этого сказали. «Ну, вы знаете, граница не делимитирована». И там мы сказали: «Где та красная линия, о которой вы говорили, где проходит эта красная линия, покажите нам ее,  чтобы мы знали где находится эта зона ответственности ОДКБ в Армении», - сказал Премьер-министр.
По его словам, если в Армении ОДКБ не имеет зону ответственности и не может показать эту линию, значит как организация ОДКБ фактически не существует.
Он отметил, что тема Нагорного Карабаха не затрагивалась в контексте заморозки участия в ОДКБ.
«Кроме того, разница в публичных выражениях об этих ситуациях делает все более и более трудным, если не сказать невозможным, наше возвращение в ОДКБ. И я считают, что мы, по сути, точку невозврата уже прошли.