Հայաստանը միացել է «Ազատություն առցանց կոալիցիային»
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Հաագա այցի շրջանակներում դեկտեմբերի 3-ին հայտարարվել է «Ազատություն առցանց կոալիցիային» Հայաստանի Հանրապետության միանալու մասին։ Ստանալով կոալիցիայի բոլոր անդամ երկրների միաձայն աջակցությունը՝ Հայաստանը դարձել է կոալիցիայի 42-րդ անդամը։
Կոալիցիային անդամակցության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փոխանակումը տեղի է ունեցել Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ՝ հաշվի առնելով հարթակում Նիդերլանդների ընթացիկ նախագահությունը։
Այս կապակցությամբ նախարարները «X» հարթակում կատարել են գրառումներ։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր գրառման մեջ նշել է.
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանը միացավ «Ազատություն առցանց կոալիցիային», որը հայտարարվեց Նիդերլանդների նախագահության ներքո Հաագայում արտգործնախարար Կասպար Վելդկամպի հետ իմ հանդիպումից հետո։ Սա ևս մեկ հանգրվան է, որն արտացոլում է Հայաստանի հաստատակամ նվիրվածությունը հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա հիմնված մոտեցման առաջմղմանը՝ ներառյալ առցանց հարթակներում»։
Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպի գրառման մեջ մասնավորապես նշվում է. «Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանը մեր նախագահության ընթացքում միացավ «Ազատություն առցանց կոալիցիային»։ Սա արտացոլում է Հայաստանի ամուր հանձնառությունը՝ խթանելու և պաշտպանելու մարդու իրավունքներն առցանց տիրույթում: Ես ողջունում եմ Հայաստանի այս քայլը»։
Հայաստանի անդամակցության կապակցությամբ «Ազատություն առցանց կոալիցիայի» կողմից հրապարակված հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը ցուցաբերել է հանձնառություն՝ պաշտպանելու և խթանելու մարդու իրավունքները համացանցում, թե՛ ներպետական նախաձեռնություններով, թե՛ միջազգային տարբեր կազմակերպություններում ակտիվ մասնակցության և գործակցության միջոցով։
Առաջնորդվելով «Թվային փոխակերպման ռազմավարությամբ (2021-2025)»՝ Հայաստանն իրականացնում է մի շարք նախաձեռնություններ՝ միտված թափանցիկ և արդյունավետ թվային կառավարման զարգացմանը, թվային գրագիտության խթանմանը և քաղաքացիների համար նորարարական տեխնոլոգիաների հասանելիության ընդլայնմանը։ Միաժամանակ, «Ժողովրդավարության գագաթաժողովի» հանդիպումներին ՀՀ ակտիվ մասնակցությունն ընդգծում է համաշխարհային մակարդակում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման հարցում հանձնառությունը։
Հաղորդագրության մեջ նաև վկայակոչվում է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի ուղերձն առ այն, որ «ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները Հայաստանի և իր ժողովրդի համար բացարձակ արժեքներ են, և մեր օրերում, երբ մենք ականատես ենք լինում հիբրիդային սպառնալիքների և մարտահրավերների թվային տիրույթում, առանցքային նշանակություն ունի համախոհ գործընկերների ջանքերի միավորումը՝ միտված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ապահովմանը»։

Armenia joined the "Freedom Online Coalition"
On December 3, during RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan's visit to The Hague, it was announced that the Republic of Armenia would join the "Freedom Online Coalition." With the unanimous support of all member states, Armenia became the 42nd member of the coalition.
The documents necessary for joining the coalition were exchanged during the meeting of the foreign ministers of Armenia and the Netherlands, taking into account the current presidency of the Netherlands on the platform.
In this regard, the ministers made notes on the "X" platform. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan noted in his post.
"I am glad that Armenia joined the "Freedom Online Coalition," which was announced under the presidency of the Netherlands after I met with Foreign Minister Caspar Veldkamp in The Hague. This milestone reflects Armenia's steadfast commitment to promoting an approach to protecting fundamental freedoms and human rights, including online platforms."
The note of the Minister of Foreign Affairs of the Netherlands, Caspar Veldkamp, explicitly mentions, "We are glad that Armenia joined the Freedom Online Coalition during our presidency." This reflects Armenia's strong commitment to promoting and protecting human rights in the online domain. I welcome this step by Armenia.
In connection with Armenia's membership, the message published by the "Freedom Online Coalition" emphasizes that in recent years, Armenia has shown a commitment to protect and promote human rights on the Internet, both through domestic initiatives and through active participation and cooperation in various international organizations.
Guided by the "Digital Transformation Strategy (2021-2025)," Armenia is implementing several initiatives aimed at developing transparent and effective digital governance, promoting digital literacy, and expanding citizens' access to innovative technologies. At the same time, RA's active participation in the meetings of the "Democracy Summit" emphasizes its commitment to strengthening democratic institutions at the global level.
The message also refers to the message of RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan that "democracy, rule of law and human rights are absolute values ​​for Armenia and its people, and nowadays, when we are witnessing hybrid threats and challenges in the digital domain, key it is essential to unite the efforts of like-minded partners aimed at ensuring the human rights and fundamental freedoms enshrined in the Universal Declaration of Human Rights.