Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարարի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին Հաագա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ  օրակարգի ընդլայնմանը միտված քայլերը՝ ընդգծելով մի կողմից՝ վերջին տարիներին ձևավորված համագործակցության ամուր հիմքերը և մյուս կողմից՝ գործընկերությունը համատեղ ջանքերով առավել խորացնելու պատրաստակամությունը։ Դիտարկվել են համագործակցության հետագա զարգացման ներուժ ունեցող հիմնական ոլորտները։
Արարատ Միրզոյանը և Կասպար Վելդկամպը հանգամանալից քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում առկա հեռանկարները։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Նիդերլանդները ՀՀ համար հանդիսանում է կարևոր գործընկեր ԵՄ հետ փոխգործակցության հետագա առաջմղման հարցում՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում ՀՀ կողմից հստակ արտահայտված քաղաքական կամքը։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ցանցի զարգացման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։

Mirzoyan had a meeting with the Foreign Minister of the Netherlands
On December 2, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Dutch Foreign Minister Caspar Veldkamp during his working visit to The Hague.
The interlocutors discussed the steps aimed at expanding the bilateral agenda between Armenia and the Netherlands, emphasizing, on the one hand, the strong foundations of cooperation formed in recent years and, on the other hand, the readiness to deepen the partnership through joint efforts further. They also considered the main areas with the potential for further cooperation development.
Ararat Mirzoyan and Kaspar Veldkamp discussed the prospects for deepening the RA-EU partnership. Minister Mirzoyan noted that the Netherlands is an essential partner for RA in further promoting cooperation with the EU based on shared democratic values.
The foreign ministers of Armenia and the Netherlands exchanged ideas on regional developments. Minister Mirzoyan presented the efforts being made to establish stable peace in the South Caucasus, including the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. Ararat Mirzoyan emphasized RA's clearly expressed political will regarding the signing of the Armenia-Azerbaijan peace treaty.
The development of the regional communications network was discussed, with reference to the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government.