«Արտագաղթի հիմնական պատճառը կոնֆլիկտային հարաբերություններն են մեր միջավայրի հետ». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե արտագաղթի պատճառները 90 տոկոսով կապված են մեր վարած տարածաշրջանային քաղաքականության հետ։
Ըստ նրա, արտագաղթի հիմնական պատճառը կոնֆլիկտային հարաբերություններն են մեր միջավայրի հետ. «Այո, 12-րդ պատճառը կարող է լինել նաև սոցիալական բարդությունը, բայց եկեք ասենք, որ սոցիալական բարդությունների մի մեծ մասը կապված է կոնֆլիկտային միջավայրի հետ»։
Ըստ նրա, պատճառ է նաև արդարության պակասը. «Եկեք խոստովանենք, որ այդ արդարության պակասը նույնպես որոշ տեղերում և որոշակի չափով կապված է կոնֆլիկտային միջավայրի հետ»։
Ըստ նրա, դրա մասին խոսելն ընդունված չէ. «Մենք չենք խոսել այդ կոնֆլիկտային միջավայրում իրենց վրա շատ մեծ պատասխանատվություն վերցրած մարդկանց ներհասարակական, ներհայաստանյան պահվածքի, կարգավիճակի, քաղաքացիական կարգավիճակի մասին»։

"The main reason for emigration is conflict relations with our environment." Prime Minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the causes of migration are 90 percent related to our regional policy.
He says the main reason for emigration is the conflict with our environment. "Yes, the 12th reason can also be social complexity, but let's say that a large part of social complexity is related to the conflict environment."
According to him, the reason is also the lack of justice. "Let's admit that this lack of justice is also in some places and to a certain extent related to the conflict environment."
According to him, it is not customary to discuss it. "We did not talk about the social, intra-Armenian behavior, status, and civil status of the people who took a lot of responsibility on themselves in that conflict environment."