Միրզոյանը հանդիպել է ՄՔԴ նախագահի և գլխավոր քարտուղարի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին Հաագա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄՔԴ նախագահ Տոմոկո Ականեի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, դատարանի առաջին փոխնախագահ Ռոզարիո Սալվատորե Այտալան և գլխավոր քարտուղար Օսվալդո Ջավալա Գիլերը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ընթացիկ տարվա փետրվարին Միջազգային քրեական դատարանին ՀՀ անդամակցությունից ի վեր դատարանի և ՀՀ միջև փոխգործակցության հարցերի շուրջ։ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը ներգրավվել միջազգային համագործակցության ջանքերում՝ միտված միջազգային իրավական նորմերի պահպանմանն ու իրավունքի գերակայության ապահովմանը։
Քննարկվել են նաև միջազգային արդարադատության համակարգի առջև ծառացած մարտահրավերները, կարևորվել է անկախ դատական մեխանիզմների դերի ամրապնդումը գլոբալ ճգնաժամերին պատշաճ արձագանքելու, ինչպես նաև խաղաղության ապահովմանը նպաստելու գործում։ Ընդգծվել է համագործակցային ջանքերի կարևորությունը մարտահրավերների հաղթահարման գործում։
Հանդիպմանը նաև անդրադարձ է կատարվել Հռոմի կանոնադրության դրույթներին համապատասխան ազգային օրենսդրության կատարելագործման մասով տարվող աշխատանքներին՝ ուղղված դատարանի հետ փոխգործակցության ընթացակարգային ասպեկտների կարգավորմանը։

Mirzoyan met with the president and general secretary of the ICC
On December 2, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with ICC President Tomoko Akane during his working visit to The Hague. Yeghishe Kirakosyan, the RA representative for international legal affairs; Rosario Salvatore Aitala, the first vice president of the court; and Osvaldo Zavala Giler, the secretary general, also participated in the meeting.
The interlocutors exchanged ideas on the issues of interaction between the court and RA since Armenia's accession to the International Criminal Court in February of this year. Mirzoyan emphasized Armenia's commitment to being involved in international cooperation efforts to preserve international legal norms and ensure the rule of law.
The challenges faced by the international justice system were also discussed. The strengthening of the role of independent judicial mechanisms in properly responding to global crises and contributing to peace was emphasized. The importance of cooperative efforts in overcoming challenges was also emphasized.
At the meeting, references were also made to the work on improving national legislation through the provisions of the Rome Statute, which regulates the procedural aspects of interaction with the court.