«Հայաստանը կանգնած է միջազգային գործողությունների առաջնագծում»․ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների ասամբլեայի 23-րդ նստաշրջանին։
«Նախ, կցանկանայի շնորհավորել Ասամբլեայի նախագահին այս մեկ տարվա ընթացքում հաջող նախագահության համար: Այս բարդ և մարտահրավերներով լի ժամանակներում մասնակից պետություններին առաջնորդելուն ուղղված նրա ջանքերն իսկապես արժանի են բարձր գնահատանքի։
Առաջին անգամ է, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը ելույթ է ունենում ասամբլեայի նստաշրջանին որպես Հռոմի կանոնադրության լիիրավ անդամ։ Մենք մեր առաջին քայլերն ենք անում այս ճանապարհին, բայց պատրաստ ենք ակտիվ դերակատարություն ունենալ։ Այս բարձր մարմնի անդամ դառնալու կարևոր որոշումը հեշտ չի կայացվել։ Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի պատմությունը՝ մենք հաստատակամ էինք այն համոզման մեջ, որ անպատժելիության վերացումը, արդարադատության և պատասխանատվության խթանումն առանձնակի կարևորություն ունեն, և դրանց կարելի է հասնել միայն մեր ջանքերի համախմբմամբ։
Համոզված ենք, որ Միջազգային քրեական դատարանը միջազգային իրավունքի կարևոր տարրերից մեկն է։ Այն նպաստում է նաև միջազգային իրավունքի զարգացմանը՝ դարձնելով ներկայիս մարտահրավերներին առավել համապատասխան։ Եվ, թերևս, ամենակարևորը՝ այն արդարադատություն է ապահովում ոճրագործությունների զոհերի համար, ինչը խաղաղության և հաշտեցման կարևորագույն բաղադրիչ է։ Հետևաբար, Հայաստանը լիովին գիտակցում և ընդունում է իր պատասխանատվությունն՝ ակտիվորեն նպաստելու Դատարանի հզորացմանը և առաջընթացին։
Ցավոք, ամենալուրջ միջազգային հանցագործությունների աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, իսկ տեխնոլոգիական զարգացումներն ընձեռում են նոր մեթոդներ և հնարավորություններ դրանք իրագործելու համար։ Հրամայական է, որ համախոհ երկրները ջանք չխնայեն կանխելու և պատժելու ամենածանր հանցագործությունները, որոնք մարտահրավեր են նետում մարդկությանը. ցեղասպանություն, ռազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ հանցագործություններ և ագրեսիա:
Մենք արդեն չափից շատ ենք ականատես եղել իրավիճակների, երբ վաղ նախազգուշացումն ու գործողությունները խաթարվել են նեղ քաղաքական շահերի պատճառով՝ կաթվածահար անելով միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար անմիջականորեն պատասխանատու կառույցների արդյունավետ գործունեությունը։ Այս առումով կանխարգելման մեխանիզմների, մասնավորապես վաղ նախազգուշացման հնարավորությունների, ինչպես նաև միջազգային դատարանների, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի զսպման ներուժի ամրապնդումը կարող է մեզ ուղղորդել դեպի ավելի ապահով աշխարհ։
Սոսկ ամրապնդելով գլոբալ կոնսենսունը և համոզմունքն առ այն, որ առավել ծանր հանցագործությունները չեն հանդուրժվելու, և որ պատասխանատվությունը կենսական է երկարատև ու կայուն խաղաղության համար՝ մենք կապահովենք, որ արդարադատությունը չլինի միայն մի քանիսի արտոնությունը, այլ բոլորի իրավունքը։ Հայաստանը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության գործընթացներին՝ կանխելու անպատժելիությունը և ամրապնդելու միջազգային նորմերի պահպանման հանձնառությունը։ Մենք համոզված ենք, որ ժողովուրդների միջև համագործակցային ոգին ոչ միայն ամրապնդում է Միջազգային քրեական դատարանն, այլ նաև մեր հավաքական ունակությունը՝ պահպանելու արդարադատությունն ու իրավունքի գերակայությունը։
Որպես ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի երկարամյա ջատագով՝ Հայաստանը կանգնած է միջազգային գործողությունների առաջնագծում՝ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության դեմ քաղաքականության և գործելակերպի ամրապնդմանը, ինչպես նաև միջազգային հանրային ցանցի ձևավորմանը՝ միտված կանխարգելման մեթոդների առաջմղմանը։ Համապատասխանաբար, Հայաստանը նախաձեռնել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության գլոբալ ֆորումը», որը կազմակերպվում է ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ ընդունված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևով։ Հայաստանը հպարտ է լինել այդ բանաձևի հեղինակը։
Ամփոփելով՝ կցանկանայի անդրադառնալ Միջազգային քրեական դատարանի` իր գործունեության կենտրոնում զոհերի խնդիրները պահելու բնույթին։ Մենք հավատում ենք, որ զոհերն արժանի են անաչառ արդարադատության, քանի որ անպատիժ հանցագործությունները հանգեցնում են կրկնության և դրանց վերարտադրման։ Զոհերին աջակցելու համատեքստում թույլ տվեք խորին շնորհակալություն հայտնել «Զոհերի աջակցության հիմնադրամին»՝ աջակցության ու ծրագրերի իրականացման համար, որոնք ուղղված են Հռոմի կանոնադրությամբ սահմանված հանցագործությունների հետևանքով առաջացած վնասների հաղթահարմանը»։

"Armenia stands at the forefront of international actions." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the 23rd session of the Assembly of States Parties to the Rome Statute of the International Criminal Court.
"First of all, I would like to congratulate the President of the Assembly for his successful presidency this year. His efforts to guide the participating States in these complex and challenging times are commendable.
It is the first time that the representative of the Republic of Armenia has addressed the assembly session as a full member of the Rome Statute. We are taking our first steps on this path but are ready to play an active role. The critical decision to become a member of this high body took work. However, given Armenia's history, we were firm in our belief that ending impunity and promoting justice and accountability are of particular importance and can only be achieved through our combined efforts.
We are convinced that the International Criminal Court is an important element of international law. It also contributes to the development of international law, making it more relevant to current challenges. Perhaps most importantly, it provides justice for victims of crimes, which is a critical component of peace and reconciliation. Therefore, Armenia fully recognizes and accepts its responsibility to actively contribute to the strengthening and progress of the Court.
Unfortunately, the geography of the most severe international crimes is expanding, and technological developments provide new methods and opportunities to carry them out. Like-minded countries must spare no effort to prevent and punish the most serious crimes that challenge humanity: genocide, war crimes, crimes against humanity, and aggression.
We have already witnessed too many situations where narrow political interests have undermined early warning and action, paralyzing the effective functioning of institutions directly responsible for maintaining international peace and security. In this regard, strengthening prevention mechanisms, particularly early warning capabilities, and the deterrence potential of international courts, including the International Criminal Court, can lead us to a safer world.
Only by strengthening the global consensus and conviction that the most severe crimes will not be tolerated and that accountability is vital to lasting peace will we ensure that justice is not the privilege of a few but the right of all. Armenia is ready to actively participate in regional and international cooperation processes to prevent impunity and strengthen the commitment to observe international norms. We are convinced that the spirit of cooperation between peoples strengthens the International Criminal Court and our collective ability to uphold justice and the rule of law.
As a long-time supporter of the genocide prevention agenda, Armenia is at the forefront of international action aimed at strengthening policies and practices against the crime of genocide, as well as forming an international public network to promote prevention methods. Accordingly, Armenia initiated the "Global Forum against the Crime of Genocide," which is organized in connection with the International Day of Remembrance of the Victims of Genocide and the Prevention of that Crime, adopted by the resolution of the UN General Assembly. Armenia is proud to be the author of that resolution.
In conclusion, I would like to address the nature of the International Criminal Court, keeping the victims' issues at the center of its activities. We believe victims deserve impartial justice because unpunished crimes lead to repetition and repetition. In the context of victim support, let me express my deep gratitude to the Victim Support Fund for supporting and implementing programs aimed at overcoming the harm caused by Rome Statute crimes.