Ընդդիմադիր պատգամավորները հայց են ներկայացրել կառավարության և ԱԳՆ-ի դեմ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանը, Քրիստինե Վարդանյանը, Գեղամ Մանուկյանն ու Արթուր Խաչատրյանը համատեղ դատական հայց են ներկայացրել ընդդեմ կառավարության և ԱԳՆ-ի։
Պատգամավորները պահանջում են ոչ իրավաչափ համարել ՀՀ արտգործնախարարի 2024 թ. մարտի 14-ի գրությունը, որով իրենց արգելվել էր ծանոթանալ Ադրբեջանի հետ քննարկվող պայմանագրի փոխանակվող նախագծերին։
Դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Մաքեյանի նախագահությամբ, հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում է կայացրել։ Նշանակվել է նաեւ նախնական դատական նիստի օր, որը տեղի կունենա 2025 թվականի հունվարի 14-ին. հայտնում են «Հայաստան» խմբակցությունից՝ վստահեցնելով,- «Մենք հետեւողական են լինելու այս կամայական որոշումը չեղարկելու ու հանրության համար հույժ կարեւոր փաստաթղթին ծանոթանալու մեր իրավունքը վերականգնելու հարցում»։

Депутаты фракции "Армения" НС Анна Григорян, Кристине Варданян, Гегам Манукян и Артур Хачатрян подали совместный иск против правительства и МИД.
Депутаты требуют признать письмо министра иностранных дел РА от 14 марта 2024 года нелегитимным. , которым им было запрещено знакомиться с обмененными проектами обсуждаемого с Азербайджаном документа.
Суд под председательством судьи Роберта Макеяна принял решение удовлетворить иск. Также назначена дата предварительного судебного заседания, которое состоится 14 января 2025 года. - сообщает фракция "Армения", заверяя: "Мы будем последовательны в отмене этого произвольного решения и восстановлении нашего права на ознакомление с важнейшим для общественности документом".