Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի ղեկավարին
Ֆինլանդիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի խորհրդարանի (Էդուսկունտա) ղեկավար կոմիտեի նախագահ Հեյկկի Աուտտոյի և անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքներին համահունչ: Ի թիվս ԵՄ հետ համատեղ կիրառվող գործիքների, ընդգծվել է ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության տեսանելի դերը Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին կայունության ապահովման հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ներկայիս զարգացումների պայմաններում ժողովրդավարության առաջմղման ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերի շուրջ՝ թե այդ հարցում, թե երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հարցերում կարևորելով միջխորհրդարանական ակտիվ կապերը։
Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ աշխատանքները։

Арарат Мирзоян встретился с главой парламента Финляндии
В рамках рабочего визита в Финляндию министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 29 ноября встретился с председателем Руководящего комитета Парламента Финляндии (Эдускунта) Хейкки Отто и его членами.
В ходе встречи состоялся обмен идеями по двусторонним отношениям между Арменией и Финляндией, повестке партнерства РА-ЕС, а также вопросам, связанным с региональным развитием.
Арарат Мирзоян представил шаги, предпринимаемые в направлении углубления партнерства РА-ЕС в соответствии с европейскими стремлениями граждан РА и общими демократическими ценностями.
Собеседники обменялись мыслями о задачах, стоящих на пути продвижения демократии в условиях нынешнего развития, подчеркнув активные межпарламентские связи как в этом вопросе, так и в вопросах расширения двусторонней повестки дня.
В контексте ситуации с безопасностью на Южном Кавказе министр Мирзоян представил последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, включая демаркацию границы и подписание мирного договора.