Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Ֆինլանդիայի նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Նոյեմբերի 28-ին Հելսինկիում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև համագործակցության խորացման հնարավոր ուղղությունները։
Ընդծվել է, որ երկկողմ քաղաքական երկխոսության ամրապնդման հարցում էական դեր են կատարում ժողովրդավարական արժեքների նկատմամբ ամուր հարգանքը, զարգացման մեծ ներուժ ունեցող ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման հարցում փոխադարձ շահագրգռվածությունը, ինչպես նաև ԵՄ հետ ՀՀ ընդլայնվող կապերը։
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հավակնոտ օրակարգի հիմնական բաղադրիչներին։ Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Ֆինլանդիայի նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատումը, ՀՀ քաղաքացիների համար առավել անվտանգ միջավայրի ապահովումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական առաջնահերթություններից մեկն է։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ի հեճուկս առկա մարտահրավերներին, ՀՀ կառավարությունն ակտիվ ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում ՀՀ կողմից ցուցաբերված ամուր քաղաքական կամքը և ներկայացրել է գործընթացում վերջին զարգացումները։

28 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Хельсинки с президентом Финляндии Александром Стуббом. Собеседники обсудили возможные направления углубления сотрудничества между Арменией и Финляндией.
Отмечено, что сильное уважение к демократическим ценностям, взаимная заинтересованность в активизации сотрудничества в сферах с большим потенциалом развития, а также расширение связей РА с ЕС играют важную роль в укреплении двустороннего политического диалога.
Подробно были рассмотрены основные компоненты амбициозной повестки партнерства РА-ЕС. Министр иностранных дел Армении и президент Финляндии обменялись мнениями по региональным вопросам.
Глава внешнеполитического ведомства РА подчеркнул, что установление стабильного мира на Южном Кавказе и обеспечение более безопасной среды для граждан РА является одним из главных приоритетов внешней политики Армении. Министр Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на существующие проблемы, правительство РА прилагает активные усилия в этом направлении.
Арарат Мирзоян подчеркнул сильную политическую волю, проявленную РА при подписании мирного договора с Азербайджаном, и представил последние события в этом процессе