Լեհաստանը պատրաստ է աջակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է մեծացնել ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Նա նշել է, որ այս հարցի շուրջ COP29-ի ժամանակ քննարկումներ է ունեցել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Մենք ցանկանում ենք, որ հայերը խաղաղ ապրեն իրենց հողի վրա՝ ունենալով կայուն ու հստակ սահմաններով սուվերեն պետություն: Այս խաղաղությունը կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ Եվրոպայի անվտանգության համար»,- ասել է Դուդան ՀՀ նախագահ Խաչատուրյանի հետ ասուլիսում։ Նա ընդգծել է, որ Լեհաստանն, օգնության անհրաժեշտության դեպքում, պատրաստ է աջակցել:
Դուդան հավելել է, որ տարածաշրջանի կայունությունը մի շարք երկրների համար կարևոր է, և Լեհաստանը պատրաստ է աջակցել հնարավոր լուծումների հասնելու համար:

Poland is ready to support the settlement of Armenian-Azerbaijani relations
Poland's President, Andrzej Duda, has stated that his country is ready to increase its involvement in the conflict settlement process between Armenia and Azerbaijan.
He noted that he also discussed this issue with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, during COP29.
"We want Armenians to live peacefully on their land, having a stable and sovereign state with clear borders. This peace is important not only for the security of Armenia but also for the security of the whole of Europe," Duda said at the press conference with RA President Khachaturyan. He emphasized that Poland is ready to assist in case of need.
Duda added that the region's stability is important for several countries, and Poland is ready to help reach possible solutions.