Իսպանիայի դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպան Ռիկարդո Մարտինես Վասկեսը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակվելու կապակցությամբ, նախագահը նրան մաղթել է պաշտոնավարման արդյունավետ շրջան և հույս հատնել, որ վերջինիս գործունեությունն առավելագույնս կնպաստի երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու օրակարգի հարստացմանը:
«Հայաստանն ու Իսպանիան բազմաշերտ համագործակցության մեծ ներուժ ունեն տնտեսության, մշակույթի կրթության և այլ ոլորտներում, որը համատեղ ջանքերով հնարավոր է կյանքի կոչել»,- նշել է նախագահը:
Նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել, որ իր կարևոր առաքելությունն է ամրապնդել երկու երկրների միջև տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել են տարբեր ձևաչափերով միջկառավարական, խորհրդարանական փոխգործակցության հետագա առաջմղման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կարևորությունը:
Կողմերը դրականորեն արձանագրել են նաև երկու երկրների՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության հարթակում արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել են տնտեսության, գյուղատնտեսության, բիզնեսի, տիեզերական, կրթամշակութային և այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը միտված քայլերը:

Посол Испании вручил верительные грамоты президенту РА
Новоназначенный посол Испании в Армении Рикардо Мартинес Васкес вручил верительные грамоты президенту республики Ваагну Хачатуряну.
Поздравляя посла с назначением, президент пожелал ему продуктивного периода на посту и выразил надежду, что его деятельность будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений между двумя странами и обогащению повестки дня.
"Армения и Испания обладают большим потенциалом многопланового сотрудничества в сфере экономики, культуры, образования и других сферах, который можно реализовать совместными усилиями", - отметил президент.
Новоназначенный посол поблагодарил за прием и подчеркнул, что его важной миссией является укрепление сотрудничества между двумя странами в различных направлениях.
В ходе беседы обе стороны подчеркнули необходимость дальнейшего развития межправительственного, парламентского взаимодействия в различных форматах, а также важность политического диалога на высоком уровне.
Стороны также позитивно констатировали эффективное сотрудничество между двумя странами, как на двусторонней основе, так и на платформе Евросоюза.
В ходе встречи были обозначены шаги, направленные на расширение сотрудничества в экономике, сельском хозяйстве, бизнесе, космической, образовательно-культурной и других сферах.