Արգիշտի Քյարամյանն աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել
Եկել է պահը հայտնելու Ձեզ՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու՝ իմ կայացրած որոշման մասին։ Այն բխում է վերջին շրջանում ընդհանուր իրավապահ համակարգի գործունեության շուրջ ստեղծված իրավիճակից ածանցվող ներքին վերագնահատումներից։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նախ Քննչական կոմիտեի ողջ անձնակազմին, իմ սիրելի գործընկերներին՝ համատեղ անցած ընդհանուր ճանապարհի, աշխատանքի թե՛ բարդությունները և թե՛ շոշափելի արդյունքները միասին կիսելու, համախոհությամբ ու նվիրումով համակարգի կայացման՝ մեր ընդհանուր տեսլականի կյանքի կոչմանը հետամուտ լինելու համար։ Պատիվ ու հպարտություն էր ծառայել ՀՀ քննչական կոմիտեում, դառնալ վերջինիս մասնիկն ու փորձել համեստ ներդրում ունենալ այս կուռ ու միասնական կառույցի համակարգայնացման  շարունակական ընթացքին։ Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնից հեռանում եմ նույնպիսի ներքին հպարտությամբ ու ներդաշնակությամբ, ինչպես ստանձնել եմ այն ու աշխատել։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև ՀՀ վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը՝ Հայաստանի համար բարդ ու կարևոր պատմական շրջափուլում այս պատասխանատու պաշտոնն ինձ վստահելու, իմ կարողություններին հավատալու համար։ Ի պաշտոնե հնարավոր ամեն ինչ արվել է՝ մեր պետության ներքին կենսունակությունն ու օրինահենությունը, իրավական անվտանգությունն ապահովելու համար, որպես հայ մարդ ու ՀՀ քաղաքացի՝ դա համարել եմ հոգու պարտք ու առաքելություն։
Վստահ եմ, որ այդ ընթացքը լինելու է անկասելի և Հայաստանում շարունակվող դատաիրավական, իրավապահ մարմինների բարեփոխումները, ՀՀ քննչական կոմիտեի հետագա զարգացման ուղեցույցը լինելու է շարունակական, և մենք ունենալու ենք մեր պատկերացրած նախաքննական մարմինը և մեր երազանքների կայուն, անվտանգ ու բարգավաճող հայրենիքը։

Председатель следственного комитета Аргишти Кярамян подал в отставку.
Настал момент сообщить Вам о моем решении уйти в отставку с должности Председателя Следственного комитета Республики Армения. Это вытекает из недавней внутренней переоценки ситуации вокруг функционирования общей правоохранительной системы.
Прежде всего, хотел бы поблагодарить весь коллектив Следственного комитета, моих дорогих коллег, за тот общий путь, который мы прошли вместе, за то, что вместе разделили и сложности работы, и ощутимые результаты, за солидарное построение системы и преданность делу, а также за реализацию нашего общего видения. Для меня было честью и гордостью служить в Следственном комитете РА, стать его частью и попытаться внести скромный вклад в непрерывный процесс систематизации этой жесткой и единой структуры. С должности председателя следственного комитета я ухожу с той же внутренней гордостью и гармонией, с какой вступил в нее и работал.
Я также благодарю Премьер-министра РА и Правительство РА за то, что в трудный и важный для Армении исторический период доверили мне эту ответственную должность, а также за веру в мои способности. На моей должности было сделано все возможное для обеспечения внутренней жизнеспособности и законности нашего государства, правовой безопасности, я как армянин и гражданин Республики Армения считал это долгом и миссией своей души.
Я уверен, что этот процесс будет неудержимым и в Армении продолжатся реформы судебных и правоохранительных органов, направления дальнейшего развития Следственного комитета РА будут непрерывными, и у нас будет тот орган дознания, который мы себе представляли и стабильную, безопасную и процветающую родину нашей мечты.