Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրենին
Շվեյցարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Նգոզի Օկոնջո-Իվեալայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային առևտրային գործընթացներին և ԱՀԿ-ի հետ համագործակցության ընդլայնումը:
Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակ կազմակերպության հետ Հայաստանի սերտ համագործակցությունը և ընդգծել ԱՀԿ-ի կարևոր դերակատարությունը համաշխարհային տնտեսական կարգավորման և կայունության ապահովման գործում: Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ ԱՀԿ-ի գործունեությունը կարևոր է ոչ միայն առևտրի ազատականացման, այլև համաշխարհային տնտեսության բարելավման տեսանկյուններից։
Զրույցի ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը Նգոզի Օկոնջո-Իվեալային է ներկայացրել ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը նպատակ ունի հասնել տարածաշրջանային կայունության և տնտեսական համագործակցության ապահովման:
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել Տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի զարգացման հնարավորությունների և կարևորության վերաբերյալ, նշելով, որ թվային տնտեսության խթանումը կարող է նպաստել երկրի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ և խթանելով ներդրումները։

В рамках рабочего визита в Швейцарию Президент Республики Ваагн Хачатурян встретился с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой.
В ходе встречи обсуждались участие Армении в международных торговых процессах и расширение сотрудничества с ВТО.
Президент Хачатурян высоко оценил тесное сотрудничество Армении с этой организацией на протяжении более двух десятилетий и подчеркнул важную роль ВТО в обеспечении глобального экономического регулирования и стабильности с точки зрения улучшения.
В ходе беседы президент Хачатурян представил Нгози Оконджо-Ивеала разработанную правительством РА программу «Перекресток мира», целью которой является достижение региональной стабильности и обеспечение экономического сотрудничества.
Стороны также обменялись идеями о возможностях и важности развития Армении в сфере информации и высоких технологий, отметив, что продвижение цифровой экономики может способствовать повышению конкурентоспособности экономики страны за счет создания новых возможностей и стимулирования инвестиций.