Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Հունգարիայի ԱԺ նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Հունգարիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին եղել է Հունգարիայի խորհրդարանում ու հանդիպել Հունգարիայի Ազգային ժողովի պատվիրակությանը` երկրի ԱԺ նախագահ Լասլո Կյովերի գլխավորությամբ:
Լասլո Կյովերը շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին կատարած պաշտոնական այցի համար ու նշել, որ նման հանդիպումները մեծ խթան են հանդիսանում երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման հարցում: ՀՀ ԱԺ նախագահն էլ շնորհակալություն է հայտնել իր հունգարացի գործընկերոջը ջերմ ընդունելության համար ու վերջինիս պաշտոնական այցով հրավիրել Հայաստան:
Զրուցակիցները քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցության, երկկողմ հարաբերությունների եւ տարածաշրջանային հետաքրքրության հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի թեմային և Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին:
Ալեն Սիմոնյանը շրջել է նաև Հունգարիայի ԱԺ շենքում և գրառում կատարել Հունգարիայի խորհրդարանի պատվավոր հյուրերի գրանցամատյանում:

Ален Симонян встретился со спикером Национального собрания Венгрии
14 ноября делегация во главе со спикером НС Аленом Симоняном, находящаяся в Венгрии с официальным визитом, посетила венгерский парламент и встретилась с делегацией Национального собрания Венгрии во главе со спикером НС страны Ласло Кёвером.
Ласло Кёвер поблагодарил Алена Симоняна за официальный визит и отметил, что подобные встречи являются большим импульсом для развития отношений между двумя странами. Председатель НС РА поблагодарил своего венгерского коллегу за теплый прием и пригласил его в Армению с официальным визитом.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов межпарламентского сотрудничества, двусторонних отношений и региональных интересов. Была также затронута тема мирного договора между Арменией и Азербайджаном и вопрос армянских пленных, содержащихся в Азербайджане.
Ален Симонян также посетил здание Национального собрания Венгрии и сделал запись в списке почетных гостей венгерского парламента.