«Բանակը չպետք է լինի սրբագործման առարկա». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել դադարեցնել բանակի «սրբագործման» մոտեցումը՝ նշելով, որ դա երրորդ հանրապետության ընթացքում գործված մեծագույն սխալներից է։
Նրա խոսքերով՝ բանակին պետք է վերաբերել հարգանքով, բայց այն չպետք է լինի սրբագործման առարկա, քանի որ դա կուրացնում է և խոչընդոտում խնդիրների ճիշտ ընկալմանը․
«Բանակի անկումը այն անկումն էր, որ ունեցել ենք երկար տարիներ, և նաև՝ այդ սրբագործման արդյունքում», – ասաց նա։
Վարչապետը հավելել է, որ բանակի վրա սխալ ձևով հույս դնելու հետևանքով հասարակությունը բոլորի չարածը բարդում է բանակի վրա։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև փողի թեմային՝ նշելով, որ այն պետք է դիտարկվի որպես կառավարման գործիք, առանց որի պետություն չի կարող գոյություն ունենալ․ «Փողը չպետք է դիտարկվի որպես պաշտամունք, այլ որպես գործիք, որը հնարավորություն է տալիս կառավարում իրականացնել»,– ընդգծել է նա։
Վարչապետը նաև մեջբերել է Ղուկասի ավետարանի 16-րդ գլխի 9-րդ խոսքերը. «Եւ ես ձեզ ասում եմ. անիրաւ մամոնայից ձեզ համար բարեկամներ արէք, որպէսզի, երբ այն պակասի, յաւիտենական յարկերի տակ ընդունեն ձեզ»:

«Армия не должна быть объектом освящения». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Никол Пашинян призвал прекратить подход к «освящению» армии, отметив, что это одна из самых больших ошибок, допущенных во времена Третьей республики.
По его словам, к армии следует относиться с уважением, но она не должна быть объектом освящения, поскольку она ослепляет и мешает правильному восприятию проблем.
«Упадок армии был упадком, который мы наблюдали на протяжении многих лет, и в том числе в результате этого освящения», - сказал он.
Премьер-министр добавил, что из-за неправильного подхода и надежды на армию общество обвиняет армию во всех грехах.
Премьер-министр также затронул тему денег, отметив, что их следует рассматривать как инструмент управления, без которого не может существовать государство. "Деньги следует рассматривать не как культ, а как инструмент, позволяющий управлять", - подчеркнул он.
Премьер-министр также процитировал слова 16-й главы Евангелия от Луки. «И Я говорю вам, приобретайте себе друзей с помощью богатства этого неправедного мира, чтобы, когда оно иссякнет, вы были приняты в вечные обители.
По его словам, разумное использование денег важно для государственного управления и становления общества.