«Ոչ ոք չի կարող չեղարկել անկախության հռչակագիրը». ՍԴ նախագահ
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հայտարարել է, թե ոչ ոք չի կարող չեղարկել անկախության հռչակագիրը․ «Մի սուբյեկտ կա իրականության մեջ, որ կարող է չեղարկել հռչակագիրը․ դա ժողովուրդն է։ Միայն ժողովուրդը կարող է չեղարկել այդ փաստաթուղթը։ ՍԴ-ն չի չեղարկել ու չէր էլ կարող չեղարկել այդ փաստաթուղթը»,- ասել է նա։
Ըստ ՍԴ նախագահի՝ սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի վերաբերյալ որոշմամբ, որտեղ անդրադարձ կա նաև անկախության հռչակագրին, ՍԴ-ն ասել է 30 տարի հայտնի իրողություններ.
«30 տարի սահմանադրությունը ընկալվել է որպես բարձրագույն իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ, և անկախության հռչակագիրը ողջ ծավալով երբեք չի եղել սահմանադրության մաս»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե սահմանադրությունն ու հռչակագիրը համեմատեն, իրավական նույն հարթության մեջ տեղավորելիս անհնար է լուծել հակասությունները.
«Ո՞նց եք բացատրելու, որ 20 տարի Հայաստանը պառլամենտական երկիր չի եղել, այլ՝ նախագահական, իսկ հռչակագրով պառլամենտական է։ Այսինքն, մենք կասկածի տակ ենք դնում առհասարա՞կ պետական կառավարումը»։
Ըստ նրա՝ ՍԴ-ն առաջին անգամ խորությամբ ուսումնասիրել է խնդիրն ու արձանագրել գոյություն ունեցող իրողությունները։

«Никто не может отменить декларацию о независимости». Председатель КС
Председатель КС Арман Диланян заявил, что никто не может отменить декларацию о независимости. «Есть субъект, который может отменить - это народ, только народ может отменить Декларацию о независимости. КС не отменял и не мог отменить этот документ", - сказал он.
По словам председателя Конституционного суда, в решении о регламенте работы пограничных комиссий, в котором также говорится о провозглашении независимости, КС констатировал факты, известные уже 30 лет.
"В течение 30 лет конституция воспринималась как документ, имеющий высшую юридическую силу, а декларация независимости никогда не была частью конституции в целом", - сказал он, добавив, что если сравнивать конституцию и декларацию, то невозможно разрешить противоречия при помещении их в одно и то же правовое измерение.
«Как вы объясните, что 20 лет Армения была не парламентской страной, а президентской, но по декларации она парламентская?» Другими словами, ставим ли мы под сомнение государственное правление?