«Ուշադրության է արժանի Շառլ Միշելի լուռ մասնակցությունը COP-29-ին». Սաղաթելյան
«Այն պետությունները և միջազգային կազմակերպությունները, որոնք բարձր մակարդակով մասնակցում են Բռնապետական Ադրբեջանում տեղի ունեցող COP29 համաժողովին՝ առանց բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և հայ գերինեի անհապաղ ազատ արձակման հարցը, անուղղակիորեն արդարացնում են Բաքվի պատերազմական հանցագործությունները` խրախուսելով նոր ագրեսիա Հայաստանի նկատմամբ։
Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի լուռ մասնակցությունը Բաքվում ընթացող COP29 համաժողովին, ինչը երեսպաշտության, երկակի ստանդարտների, Եվրոպական միության հիմնարար արժեքները դավաճանելու խոսուն օրինակ է։
Մարդ, ով հանդիսացել է Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու Փաշինյանի հանցավոր հայտարարության կնքահայրերից մեկը, առնվազն կրում է պատասխանատվություն իր պրոպագանդած գործընթացի հետևանքների համար։ Իսկ այդ գործընթացի հետևանքն Արցախի ամբողջական հայաթափումը, այնտեղ իրականացրած էթնիկ զտումը և Բաքվի բանտերում ավելացող հայ ռազմագերիներն են։
Ուստի, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման պահանջի բարձրաձայնումը նվազագույն բարոյական պարտականություն է անձամբ Շառլ Միշելի համար:
Միաժամանակ, գնահատանքի է արժանի այն փաստը, որ շուրջ 6 ամիս իրականացրած տարաբնույթ աշխատանքների արդյունքում COP29-ին բարձր մակարդակով չեն մասնակցում բազմաթիվ, այդ թվում՝ նաև ԵՄ անդամ պետություններ, որոնց ղեկավարները ներկա էին նախորդ համանման միջոցառումներին:
Գնահատանքի է արժանի և կարևոր ձեռքբերում է տարբեր երկների խորհրդարանների, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի արդարացի հայտարարությունները, որոնք դատապարտել են ոչ միայն COP29-ի անցկացումը Բաքվում, այլև, ընդհանրապես, այդ երկրի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ էթնիկ զտումներն Արցախում, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ու հայ գերիների բանտարկությունն ու մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումները։
Համաժողովին մասնակցող մեր բոլոր գործընկերներից ակնկալում ենք Արցախում Ադրբեջանի իրականացրած հանցագործությունների հասցեական դատապարտում և բոլոր հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման պահանջի բարձրաձայնում»։

Об этом на своей странице в Facebook написал депутат фракции "Армения" НС Ишхан Сагателян.
«Те государства и международные организации, которые участвуют на высоком уровне в конференции COP29, проходящей в диктаторском Азербайджане, не поднимая вопроса об этнических чистках, проводимых Азербайджаном, и немедленном освобождении армянских пленных, косвенно оправдывают военные преступления Баку, поощряя новую агрессию. против Армении.
Особого внимания заслуживает молчаливое участие президента Европейского совета Шарля Мишеля в проходящей в Баку конференции COP29, которое является ярким примером лицемерия, двойных стандартов, предательства фундаментальных ценностей Евросоюза.
Человек, который был одним из крестных отцов преступного заявления Пашиняна о признании Арцаха частью Азербайджана, по крайней мере, несет ответственность за последствия пропагандируемого им процесса. И следствием этого процесса является полное обезлюдение Арцаха, проводимая там этническая чистка и увеличение числа армянских военнопленных в бакинских тюрьмах.
Поэтому озвучивание требования о немедленном освобождении армянских военнопленных является минимальным моральным долгом лично для Шарля Мишеля.
В то же время заслуживает высокой оценки тот факт, что в результате различных мероприятий, проводившихся на протяжении около 6 месяцев, многие, в том числе государства-члены ЕС, лидеры которых присутствовали на предыдущих подобных мероприятиях, не приняли участия в COP29 на высоком уровне.
Справедливые заявления парламентов различных стран, в том числе Европарламента, осудивших не только проведение COP29 в Баку, но и в целом политику этой страны, в том числе этнические чистки в Арцахе, военно-политического руководства Арцаха и армян, достойно признательности и является важным достижением, заключающимся в лишении свободы заключенных и вопиющих нарушениях прав человека.
Мы ожидаем от всех наших партнеров, участвующих в конференции, прямого осуждения преступлений, совершенных Азербайджаном в Арцахе, и озвучивание требования немедленного освобождения всех армянских пленных».