«Անկախության հռչակագիրը նրա մասին է, որ ՀՀ չի կարող գոյություն ունենալ». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ ելույթում հայտարարել է. «Երբ մենք Դիլիջանում ապրում ենք, բայց ասում ենք՝ ես վանեցի եմ, այդժամ Դիլիջանը կորցնում ենք, մենք հնարավորություն ենք բացում խոսակցության, որ այդտեղ մարդ չկա, բնիկները այնտեղից եկած են` հին թուրքական ու ադրբեջանական քաղաքների քաղաքացիներ»,- ասել է նա:
Նա նաև ասել է, որ վերջին տարիներին տասնյակ անգամներով կարդացել է անկախության հռչակագիրը. «Եկել եմ սարսափելի եզրակացության: Այդ անկախության հռչակագրի բովանդակությունը նրա մասին է, որ Հայաստան չի կարող գոյություն ունենալ։ Եվ սա մեր ամենամեծ պրոբլեմն ու ողբերգությունն է»,- ասել է նա:
Նա պատասխանել է հարցին, թե որն է իրական Հայաստանը և ով՝ իրական Հայաստանի քաղաքացին. «Իրական Հայաստանի քաղաքացին նա է, որ այստեղից դուրս հայրենիք ու պետություն չի փնտրում։ Ինքը, այո, փնտրել, փնտրել, փնտրել ու գտել է իր հայրենիքը՝ ՀՀ-ն»։

"The Declaration of Independence is about the fact that RA cannot exist." The Prime Minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated in his NA speech, "When we live in Dilijan, but we say: I am a Vani, then we lose Dilijan. We open an opportunity to talk that there are no people there; the natives came from there, citizens of old Turkish and Azerbaijani cities," he said.
He also said he had read the Declaration of Independence dozens of times recently. "I came to a terrible conclusion. The content of that declaration of independence is that Armenia cannot exist. And this is our biggest problem and tragedy," he said.
He answered the question of the genuine Armenian and the honest Armenian citizen: "The real Armenian citizen is the one who does not look for a homeland and a state outside of here. Yes, he searched, searched, and found his homeland, RA."