«Շատ մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստ ունենալուն». նախարար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը 2025թ. պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ իր ելույթում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ նշելով, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունն է երկրի անվտանգությունն ու տարածաշրջանում ներդաշնակ միջավայրի ստեղծումը։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ արտաքին քաղաքականության շրջանակում կարևոր են տնտեսական կապերի աշխուժացումը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացումը, որը ենթադրում է տարանցիկ ճանապարհների և ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում և վերակառուցում․
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապուղիների վերագործարկումը, առաջին հերթին՝ երկաթգծերի, հանդիսանում է կարևոր քայլ»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ բանակցություններն այս ուղղությամբ ընթանում են ինտենսիվ։ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև խոչընդոտների վերացման գործընթացում առաջընթաց կլինի․
«Խոսելով կապուղիների մասին՝ չենք կարող չխոսել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև փակ սահմանի, հնարավոր դեպքում այդ սահմանի բացման և, նաև, մեր գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքների վերագործարկման մասին»։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ նա նշել է, որ մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը բացելու և ենթակառուցվածքների վերագործարկման հարցը․
«Կարս-Գյումրի երկաթգծի շուրջ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում, և դա շոշափելի առաջընթաց է», - հավելել է նա։
Միրզոյանը նշել է նաև, որ այս տարի Հայաստանում և Ադրբեջանում ստորագրվել է առաջին միջազգային իրավական փաստաթուղթը՝ սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ սահմանազատման գործընթացը շարունակվելու է՝ ապահովելով խաղաղ գործունեության հնարավորություն երկու կողմերում։
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը մոտ է եզրափակիչ փուլին, և երկխոսությունը վարվում է «կառուցողական մթնոլորտում». «Ես կուզեի զգուշավոր լավատեսություն հայտնել, որ մենք իսկապես շատ մոտ ենք նրան, որ կունենանք վերջնական համաձայնեցված խաղաղության պայմանագրի տեքստ»,- ասել է Միրզոյանը։

Министр иностранных дел Арарат Мирзоян в своем выступлении на обсуждении госбюджета на 2025 год коснулся армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений, отметив, что главным приоритетом внешней политики Армении является безопасность страны и создание гармоничной среды в регионе.
Мирзоян подчеркнул, что в рамках внешней политики важными являются активизация экономических связей и реализация проекта «Перекресток мира», который подразумевает разблокирование и реконструкцию транзитных дорог и инфраструктуры.
"Возобновление каналов между Арменией и Азербайджаном, в первую очередь железных дорог, является важным шагом", - отметил он, добавив, что переговоры в этом направлении идут интенсивно. Мирзоян выразил надежду, что в процессе устранения препятствий между двумя странами будет прогресс.
"Говоря о каналах, мы не можем не говорить о закрытой границы между Арменией и Турцией, и о возможности открытия этой границы, а также о перезапуске существующей у нас инфраструктуры".
Касаясь армяно-турецких отношений, он отметил, что вопрос открытия границы между Арменией и Турцией и перезапуска инфраструктуры имеет большое значение.
"На железной дороге Карс-Гюмри ведутся совместные работы, и это ощутимый прогресс", - добавил он.
Мирзоян также отметил, что в этом году в Армении и Азербайджане подписан первый международно-правовой документ, регламентирующий совместную деятельность пограничных комиссий. Он выразил уверенность, что процесс делимитации границы продолжится, обеспечивая возможность мирной деятельности с обеих сторон.
Он также подчеркнул, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном близко к завершающей стадии, и диалог ведется в "конструктивной атмосфере". "Я хотел бы выразить осторожный оптимизм по поводу того, что мы действительно очень близки к окончательному согласованному тексту мирного договора", - сказал Мирзоян.