«Հարցը չենք բարձրացնում, քանի որ այն փակուղի կստեղծի». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի պնդումներին, թե Հայաստանի սահմանադրությունն իբր իրենց երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ է պարունակում։ Նա  շեշտել է. «Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանից, հիմնվում են այն փաստի վրա, որ Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում կա ընդհանրական հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ իր հերթին հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին»։
Վարչապետը նաև հիշեցրել է. «Հայաստանի սահմանադրական դատարանը 2024թ․ որոշմամբ արձանագրել է, որ սահմանադրության նախաբանում անկախության հռչակագրին հղումը վերաբերվում է բացառապես այն դրույթներին, որոնք ամրագրում են գտել սահմանադրության հոդվածներում»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի սահմանադրությունում որևէ դրույթ՝ ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի, չի վերաբերում Լեռնային Ղարաբաղին։ Փաշինյանը նաև շեշտել է, որ անկախության հռչակագրի ընդունումը եղել է խորհրդային Հայաստանի պետական մարմնի կողմից, մինչդեռ սահմանադրությունը ընդունվել է անկախ, միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի ժողովրդի կողմից։
Միաժամանակ, նա խոսել է Ադրբեջանի սահմանադրության մասին, որը պարունակում է հղումներ 1918 թվականի Ադրբեջանի անկախության հռչակագրին․
«Այդ հռչակագրում նշվում է, որ Ադրբեջանի առաջին հանրապետությունը ներառում էր արևելյան և հարավային Անդրկովկասը։ 1919 թվականին Ադրբեջանը ներկայացրել է տարածքային քարտեզ, որի համաձայն՝ այն ընդգրկում էր Հայաստանի շրջանների մեծ մասը, այդ թվում՝ Սյունիք, Վայոց ձոր, Արարատ, Արմավիր, Գեղարքունիք և այլն»,- հիշեցրել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս հղումները ակնհայտորեն պարունակում են տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ։
«Այսպիսով, Ադրբեջանի սահմանադրությունն ունի տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ։ Բայց մենք, որպես պետություն, չենք բարձրացնում այդ հարցը, քանի որ դա փակուղի կստեղծի խաղաղության գործընթացի համար»,- պարզաբանել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված հատվածում կողմերը չեն կարող հիմնվել իրենց ներքին օրենսդրության վրա՝ արդարացնելու պայմանագրի իրագործման ձախողումը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի հիմնական առաջնահերթությունն է խաղաղության և անվտանգության ապահովումը՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին առումով։ «Մենք շարունակելու ենք աշխատել մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի շրջանակում՝ ստեղծելով տարածաշրջանային տնտեսական կապեր, այդ թվում՝ տրանսպորտային ճանապարհների բացում ու վերագործարկում, ինչը կբերի մեր հարևան երկրների հետ հարաբերությունների բարելավման», - հավելել է նա։

"We do not raise the issue because it will create a dead end." Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to Azerbaijan's claims that Armenia's constitution allegedly contains territorial claims against their country. He stressed, "Azerbaijan's claims that the Constitution of the Republic of Armenia contains territorial claims from Azerbaijan are based on the fact that in the preamble of the Constitution of Armenia, there is a general reference to the Declaration of Independence, which in turn mentions Nagorno Karabakh."
The Prime Minister also reminded, "The Constitutional Court of Armenia recorded in its 2024 decision that the reference to the declaration of independence in the constitution's preamble refers exclusively to those provisions that have been enshrined in the articles of the constitution."
According to him, no provision in the Armenian constitution, either directly or indirectly, refers to Nagorno-Karabakh. Pashinyan also emphasized that the state body of Soviet Armenia adopted the Declaration of Independence, while the constitution was adopted by the people of independent, internationally recognized Armenia.
At the same time, he spoke about the constitution of Azerbaijan, which contains references to the 1918 Declaration of Independence of Azerbaijan:
"That declaration states that the first republic of Azerbaijan included the eastern and southern Transcaucasia. In 1919, Azerbaijan presented a territorial map, which included most of the regions of Armenia, including Syunik, Vayots Dzor, Ararat, Armavir, Gegharkunik, etc." Pashinyan reminded, noting that these references contain territorial claims against Armenia.
"Thus, the constitution of Azerbaijan has territorial claims against Armenia. But we, as a state, do not raise this issue because it will create a dead end for the peace process," explained Pashinyan.
The prime minister also reminded that the parties in the agreed part of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan cannot rely on their domestic legislation to justify the failure to implement the treaty.
Pashinyan also emphasized that Armenia's main priority is providing peace and security, both internally and externally. "We will continue to work within the framework of our "Crossroads of Peace" project, creating regional economic ties, including the opening and re-opening of transport roads, which will improve relations with our neighboring countries," he added.