ԱԳ նախարարը հանդիպել է Ստոկհոլմի քաղաքային խորհրդի նախագահի հետ
Նոյեմբերի 12-ին Շվեդիա այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ստոկհոլմի քաղաքային խորհրդի նախագահ Օլլե Բուրելի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Երևանի և Ստոկհոլմի միջև համագործակցության հաստատման հնարավորությունները: Առանձնանշվել են հատկապես այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են կանաչ անցումը, քաղաքային կյանքի տարբեր ոլորտներում նորարարությունների շարունակական ներդրումը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կանանց ու քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության ավելացումը:
Արարատ Միրզոյանը և Օլլե Բուրելը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների կարևորության, ժամանակակից պայմաններում ժողովրդավարության խթանման ճանապարհին առկա մարտահրավերների շուրջ՝ ընդգծելով դրանց հաղթահարման նպատակով տարբեր հարթակներում և մակարդակներով ակտիվ փոխգործակցության հրամայականը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Միրզոյանը Օլլե Բուրելի ուղղեկցությամբ կարճատև շրջայց է կատարել քաղաքային խորհրդի՝ պատմական նշանակության շենքում:

12 ноября в рамках визита в Швецию министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем городского совета Стокгольма Олле Бурелом.
Собеседники обсудили возможности установления сотрудничества между Ереваном и Стокгольмом. Особо были выделены такие направления, как зеленый переход, постоянное внедрение инноваций в различные сферы городской жизни, повышение вовлеченности женщин и гражданского общества в органы местного самоуправления.
Арарат Мирзоян и Олле Буррел обменялись мыслями о важности демократических реформ, проблемах на пути продвижения демократии в современных условиях, подчеркнув необходимость активного взаимодействия на разных платформах и уровнях для их преодоления.
В завершение встречи министр Мирзоян под руководством Олле Баррела совершил небольшую экскурсию по историческому зданию городского совета.