«Թքած ունեք գերիների ճակատագրի վրա». Ռուբինյանը՝ ընդդիմությանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ-ում ընդդիմադիր խմբակցությունների նախաձեռնությամբ քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի գնահատմամբ՝ ընդդիմության իրական նպատակն այլ է.
«Ես կարծում եմ՝ դուք լիակատար թքած ունեք գերիների ճակատագրի վրա, և ընդամենը ուզում եք Ադրբեջանում գերիների առկայությունը վերածել քաղաքական կապիտալի», – ասել է նա։
Ռուբինյանը նաև անդրադարձել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի հայտարարությանը, թե գերիների հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ չէ․
«Այսինքն, ինչ-որ մեկը ստեղ կասկածու՞մ է, որ Հայաստանի կառավարությունը ուզում է, որ գերիները վերադառնան։ Ի՞նչն ստեղ հստակ չի։ Բոլոր մեր դիվանագիտական ներկայացուցիչները իրենց բոլոր հայտարարություններում, գործողություններում նշում են հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց՝ Հայաստան վերադարձի անհրաժեշտությունը», – նշել է ԱԺ փոխնախագահը։
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության մյուս պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հայտարարությանը, թե իշխանությունը գերիների հարցում լռում է, Ռուբինյանն արձագանքել է.
«Երբ իրար հետ Հռոմում էինք, և բանաձևերից մեկում ընդգրկվեց ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի մասին կետ, դա իմ լռությա՞ն արդյունքում մտցվեց, թե՞ չլռելու»։
Նա նաև ընդգծել է, որ ընդդիմությունը պետք է ակտիվորեն բարձրացնի այս հարցը միջազգային մակարդակում և լծվի դիվանագիտական աշխատանքին․ «Միացեք խորհրդարանական վեհաժողովներում ակտիվ աշխատանքին՝ Հայաստանի շահերն առաջ մղելու համար», – նշել է Ռուբինյանը։

По инициативе оппозиционных фракций в Национальном Собрании обсуждался проект заявления об армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане.
По мнению вице-спикера НС Рубена Рубиняна, реальная цель оппозиции иная.
"Я думаю, вам плевать на судьбу пленных, и вы просто хотите превратить присутствие пленников в Азербайджане в политический капитал", - сказал он.
Рубинян также сослался на заявление депутата фракции "Айастан" Армена Рустамяна о том, что позиция Армении по вопросу пленных неясна.
«В смысле , кто-нибудь здесь сомневается в том, что правительство Армении хочет возвращения заключенных? Что-то здесь не ясно? Все наши дипломатические представители во всех своих заявлениях и действиях отмечают необходимость возвращения в Армению армянских военнопленных и других удерживаемых лиц", - отметил вице-спикер НС.
Коснувшись заявления другого депутата фракции "Айастан" Артура Хачатряна о том, что правительство молчит по вопросу пленных, Рубинян ответил.
"Когда мы были вместе в Риме, и в одну из резолюций был включен пункт о возвращении военнопленных и других задержанных лиц, был ли он включен в результате моего молчания или не молчания?"
Он также подчеркнул, что оппозиция должна активно поднимать этот вопрос на международном уровне и заниматься дипломатической работой. "Присоединяйтесь к активной работе в парламентских ассамблеях для продвижения интересов Армении", - сказал Рубинян.