Կդիտարկվեն ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը խթանող նախաձեռնությունները
Նոյեմբերի 12-ին Ստոկհոլմում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԵՄ հարցերով նախարար Յեսսիկա Ռոզենկրանցի հետ։ Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը, որն արտացոլվել է համագործակցության տարբեր ոլորտներում և ներկայումս բանակցվող Գործընկերության նոր օրակարգի նախագծում։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Եվրոպական խորհրդարանում արված հայտարարությունն առ այն, որ ՀՀ-ն պատրաստ է մոտենալ ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն հնարավոր կհամարի։ Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին տեղեկացրել է նաև Հայաստանի հասարակության շրջանում ԵՄ հետ գործընկերության խորացման շուրջ ակտիվ քննարկումների մասին։ Հայաստանի և Շվեդիայի նախարարները պայմանավորվել են դիտարկել երկու երկրների միջև փոխգործակցության նոր հնարավորություններ, նախաձեռնություններ, որոնք կարող են լրացուցիչ խթանել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով։
Տարածաշրջանային անվտանգային զարգացումների համատեքստում նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հիմնական զարգացումները։

Будут рассмотрены инициативы, способствующие сотрудничеству РА-ЕС
12 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Стокгольме с министром по делам ЕС Швеции Джессикой Розенкранц. Собеседники с удовлетворением отметили прогресс, зафиксированный в направлении углубления партнёрства РА-ЕС, что нашло отражение в различных сферах сотрудничества и в проекте новой программы партнёрства, находящейся в настоящее время на согласовании.
Министр иностранных дел РА подчеркнул заявление премьер-министра Пашиняна в Европарламенте о том, что РА готова сблизиться с ЕС настолько, насколько ЕС считает это возможным. Министр Мирзоян также проинформировал собеседника об активных дискуссиях в армянском обществе об углублении партнерства с ЕС. Министры Армении и Швеции договорились рассмотреть новые возможности сотрудничества между двумя странами, инициативы, которые могут способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между Арменией и ЕС в различных направлениях.
В контексте развития региональной безопасности министр Мирзоян представил собеседнику основные события в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.