Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի զարգացմանը
ՀՀ ԱԳ նախարարի և Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով քննարկում՝ խորհրդարանի փոխնախագահների և տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող պատգամավորների մասնակցությամբ։
«Ուրախ եմ վերադառնալ Ստոկհոլմ և շարունակել մեր քննարկումները Հայաստան-Շվեդիա քաղաքական օրակարգի ընդլայնման, ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման ուղղությամբ մեր երկխոսությունը, ինչպես նաև տեսնել համատեղ մշակված ծրագրերի արդյունքներն ու նախանշել նոր հեռանկարներ,» - հանդիպման մեկնարկին ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։ Այս համատեքստում կարևորվել են նաև միջխորհրդարանական ակտիվ շփումները, այդ թվում՝ Հայաստան-Շվեդիա միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ձևաչափով։
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի զարգացման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, այս գործընթացում Շվեդիայի ակտիվ ներգրավվածությանը՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, ընդհանուր արժեքների և ՀՀ-ն ԵՄ-ին առավել մոտեցնելու փոխադարձ հետաքրքրության վրա։
Պատասխանելով ներկաների հարցերին՝ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հիմնական զարգացումները, այդ թվում՝ սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ։ Ավելի լայն աշխարհագրությամբ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խթանման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը նշել է ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչման կարևորությունը՝ որպես տնտեսական զարգացման, հետևաբար նաև կայունության ապահովման գրավական։
Անդրադառնալով տարատեսակ մարտահրավերների հաղթահարման նպատակով ՀՀ կողմից գործադրվող ջանքերին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ժողովրդավարական արժեքներին ամուր հավատարմությունը, համապատասխան ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ համախոհ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության կարևորությունը։

Reference was made to the development of the new agenda of the RA-EU partnership
The private conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Speaker of the Swedish Parliament was followed by an extended discussion with the participation of the Deputy Speakers of the Parliament and MPs representing various parties.
"I am happy to return to Stockholm and continue our discussions on the expansion of the Armenia-Sweden political agenda, our dialogue in the direction of promoting democratic reforms, as well as see the results of jointly developed programs and outline new perspectives," Minister Mirzoyan emphasized at the beginning of the meeting. Active inter-parliamentary contacts, including Armenia-Sweden inter-parliamentary friendly groups, were also highlighted in this context.
At the meeting, detailed references were made to the efforts to develop the new RA-EU partnership agenda. Sweden's active involvement in this process was based on democratic principles, common values ​​and mutual interest in bringing RA closer to the EU.
Answering the questions of the audience, Minister Mirzoyan presented the main developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including border demarcation and the conclusion of a peace treaty. In the context of promoting regional interconnection with a wider geography, Ararat Mirzoyan noted the importance of implementing the "Crossroads of Peace" project developed by the RA Government as a guarantee of economic development and, therefore, ensuring stability.
Referring to the efforts made by RA to overcome various challenges, Minister Mirzoyan emphasized the strong commitment to democratic values, the importance of close cooperation with like-minded partners in the direction of continuous strengthening of relevant institutions.