«COP-29-ին մասնակցելը գործընթացների դինամիկայից է կախված». փոխնախարար
ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտնել է, թե Հայաստանը դեռ որոշում չունի՝ կմասնակցի Բաքվում մեկնարկելիք COP-29 համաժողովին, թե ոչ։ Ըստ նրա, գործընթացի դինամիկայից է կախված Հայաստանի մասնակցության հարցը․
«Վստահաբար, այն պահին, երբ լինի որոշումը, մենք պատշաճ կերպով կտեղեկացնենք»,- ասել է փոխնախարարը: Հարցին՝ Բաքվի հետ կա՞ն քննարկումներ այդ միջոցառմանը մասնակցելու և գերիների վերադարձի վերաբերյալ, նա ասել է.
«Ընդհանուր բանակցային դինամիկայից պետք է դատել, բնականաբար, կան խողովակներ, որոնցով ընթանում են շփումները, այդ թվում նաև՝ 11-րդ ադրբեջանական նախագծի խմբագրումը ստացանք վերջերս»։
Ըստ Կոստանյանի՝ գերիների խնդրի հասցեագրումը շատ կարևոր է. «Մենք նույնպես այդ ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում, որ բոլոր հայ ռազմագերիները և այլ պահվող անձինք ի վերջո վերադառնան Հայաստան»։
Խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի լավատեսական հայտարարությունների մասին խոսելիս նա նշել է. «Շարունակում են մնալ հարցեր, որոնց շուրջ կողմերի տեսակետները տարբերվում են, բայց մենք տեսնում ենք հնարավորություն այս տեսակետները մոտեցնելու»։

«Участие в COP-29 зависит от динамики процессов». Заместитель министра
Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян сообщил, что Армения еще не решила, будет ли участвовать в конференции COP-29, которая стартует в Баку или нет. По его словам, вопрос участия Армении зависит от динамики процесса.
"Конечно, когда решение будет принято, мы проинформируем должным образом ", - сказал замминистра.
"Следует судить по общей динамике переговоров, конечно, есть каналы, по которым идут контакты, в том числе мы недавно получили редакцию 11-го азербайджанского проекта " .
По словам Костаняна, решение проблемы пленных очень важно. «Мы также работаем в этом направлении, чтобы все армянские военнопленные и другие задержанные лица в конечном итоге вернулись в Армению».
Говоря об оптимистических заявлениях президента Азербайджана относительно мирного договора, он отметил. "Есть еще вопросы, по которым мнения сторон расходятся, но мы видим возможность сблизить эти взгляды".