«COP-29-ին մասնակցելը գործընթացների դինամիկայից է կախված». փոխնախարար
ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտնել է, թե Հայաստանը դեռ որոշում չունի՝ կմասնակցի Բաքվում մեկնարկելիք COP-29 համաժողովին, թե ոչ։ Ըստ նրա, գործընթացի դինամիկայից է կախված Հայաստանի մասնակցության հարցը․
«Վստահաբար, այն պահին, երբ լինի որոշումը, մենք պատշաճ կերպով կտեղեկացնենք»,- ասել է փոխնախարարը: Հարցին՝ Բաքվի հետ կա՞ն քննարկումներ այդ միջոցառմանը մասնակցելու և գերիների վերադարձի վերաբերյալ, նա ասել է.
«Ընդհանուր բանակցային դինամիկայից պետք է դատել, բնականաբար, կան խողովակներ, որոնցով ընթանում են շփումները, այդ թվում նաև՝ 11-րդ ադրբեջանական նախագծի խմբագրումը ստացանք վերջերս»։
Ըստ Կոստանյանի՝ գերիների խնդրի հասցեագրումը շատ կարևոր է. «Մենք նույնպես այդ ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում, որ բոլոր հայ ռազմագերիները և այլ պահվող անձինք ի վերջո վերադառնան Հայաստան»։
Խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի լավատեսական հայտարարությունների մասին խոսելիս նա նշել է. «Շարունակում են մնալ հարցեր, որոնց շուրջ կողմերի տեսակետները տարբերվում են, բայց մենք տեսնում ենք հնարավորություն այս տեսակետները մոտեցնելու»։

"Participation in COP-29 depends on the dynamics of the processes." Deputy Minister
Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan said Armenia has yet to decide whether to participate in the COP-29 conference, which will start in Baku. According to him, Armenia's participation depends on the dynamics of the process.
"Certainly, when the decision is made, we will properly inform," said the deputy minister. When asked whether there were discussions with Baku regarding participation in the event and the return of prisoners, he said,
"It is necessary to judge from the general dynamics of negotiations. Of course, there are channels through which the contacts proceed, including recently received the editing of the 11th Azerbaijani project."
According to Kostanyan, addressing the problem of prisoners is very important. "We are also working in that direction so that all Armenian prisoners of war and other detained persons eventually return to Armenia."
He noted the President of Azerbaijan's optimistic statements regarding the peace treaty: "There are still issues on which the parties' views differ, but we see an opportunity to bring these views closer together."