Փաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը
Բուդապեշտում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը կարևորել են բարձր մակարդակի հանդիպումների պարբերական բնույթը, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկել ինչպես երկկողմ օրակարգին, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերին վերաբերող հարցերի: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ մեր երկրում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների, վիզաների ազատականացման ուղղությամբ երկխոսության ընթացքին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ապահովման քայլերին:

Премьер-министр Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон встретились в Будапеште. Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-Франция.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон подчеркнули периодический характер встреч на высшем уровне, которые дают возможность обсудить как двустороннюю повестку дня, так и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Стороны обсудили вопросы, связанные с совместными проектами в экономике, инфраструктуре и других отраслях. В ходе диалога в направлении либерализации визового режима были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-Европейский Союз, в том числе реформы, реализуемые в нашей стране при поддержке ЕС.
Состоялся также обмен мыслями относительно процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений. Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность Армении мирной программе и шагам по обеспечению региональной безопасности и стабильности.