Փաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը
Բուդապեշտում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը կարևորել են բարձր մակարդակի հանդիպումների պարբերական բնույթը, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկել ինչպես երկկողմ օրակարգին, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերին վերաբերող հարցերի: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ մեր երկրում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների, վիզաների ազատականացման ուղղությամբ երկխոսության ընթացքին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ապահովման քայլերին:

Pashinyan and Macron discussed the regulation of Armenia-Azerbaijan relations
A meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron took place in Budapest. The interlocutors discussed issues related to Armenia-France cooperation.
Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron emphasized the periodic nature of high-level meetings, which provide an opportunity to discuss the bilateral agenda and other issues of mutual interest.
The parties discussed issues related to joint projects in the economy, infrastructure, and other fields. They also discussed issues related to Armenia-European Union cooperation, including the process of dialogue regarding the reforms implemented in our country with the support of the EU and the liberalization of visas.
They also exchanged views on the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations. Prime Minister Pashinyan emphasized Armenia's commitment to the peace agenda and steps to ensure regional security and stability.