«Հայաստանը կենթարկվի մոնիթորինգի»․ ԵԽ ներկայացուցիչ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար Մաթյո Մորիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարարը ողջունել է հյուրերին և կարևորել Եվրոպայի խորհրդի, մասնավորապես՝ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի հետ համագործակցությունը, Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը։
Մաթյո Մորին, իր հերթին, ընդգծել է՝ ԵԽ Կոնգրեսը կարևորում է Հայաստանը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը և դրանց ուղղությամբ ցուցաբերվող աջակցությունը կլինի շարունակական։
«Հայաստանը ժողովրդավարության կղզյակ է և ողջունելի է Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության կայացման ճանապարհին»,- ընդգծել է Մաթյո Մորին։
Հանդիպման ժամանակ շեշտադրվել է հետմոնիթորինգային գործընթացի կարևորությունը։ Մաթյո Մորին տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի Հայաստանը կենթարկվի մոնիթորինգի։
Սանոսյանը նկատել է, որ ԵԽ կոնգրեսի կողմից մոնիթորինգն առիթ է ընդգծելու կատարված աշխատանքը, Տեղական ինքնակառավարման համակարգի համապատասխանությունը Եվրոպական խարտիային, ինչպես նաև վերհանել բացթողումները և շտկել դրանք։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Համայնքների միությանը, համայնքներին տրամադրվող դոտացիաներին, համայնքների կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերին։

"Armenia will be subject to monitoring." CE representative
RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan received the delegation headed by Mathieu Mori, Secretary General of the Congress of Local and Territorial Authorities of the Council of Europe.
The minister welcomed the guests and highlighted the cooperation with the Council of Europe, particularly the Congress of Local and Territorial Authorities, and the support shown to Armenia.
Mathieu Mori, for his part, emphasized that the CE Congress attaches importance to Armenia, the programs implemented in Armenia, and the support provided in their direction will be continuous.
"Armenia is an island of democracy, and the efforts of Armenia on the road to democracy are welcome," emphasized Mathieu Mori.
The importance of the post-monitoring process was emphasized during the meeting. Mathieu Mori informed that Armenia will be monitored next year.
Sanosyan noticed that the CE Congress' monitoring is an opportunity to emphasize the work done and the Local Self-Government System's compliance with the European Charter, as well as to highlight and correct gaps.
The Union of Communities, subsidies provided to communities, and subsidy programs implemented by communities were also mentioned.