Սաուդյան Արաբիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի ամրապնդմամբ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի արքայազն, Արաբական ծոցի զարգացման տարածաշրջանային հիմնադրամի և Երեխաների զարգացման արաբական խորհրդի նախագահ Աբդուլազիզ բին Թալալ բին Աբդուլազիզ Ալ Սաուդի հետ։
Արքայազնը Հայաստան է այցելել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 5-ին անցկացվող «Ճանապարհ դեպի սոցիալական արդարություն․ արժանապատիվ աշխատանք» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի շրջանակներում: Ողջունելով հյուրին՝ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստան այցելելու և միջազգային համաժողովին մասնակցելու համար:
«Մենք լավատեղյակ ենք Ձեր և ձեր հիմնադրամի մարդասիրական գործունեությանն ու շատ բարձր ենք այն գնահատում: Աշխարհում այսօր իրապես էլ սոցիալական արդարությունը պակասում է, ինչը բերում է լրջագույն խնդիրների, Ձեր գործունեությունը նպաստում է այդ խնդիրները կանխարգելելուն, ինչը շատ կարևոր առաքելություն է»,- ասել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Նորին թագավորական մեծություն արքայազնը նշել է, որ շատ ուրախ է առաջին անգամ Հայաստան այցելելու համար և լայն հնարավորություններ ու ներուժ է տեսնում երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման հեռանկարում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունները՝ ընդգծելով սոցիալական և կրթական ծրագրերի, ինչպես նաև երիտասարդների զարգացման նախաձեռնությունների կարևորությունը։
Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Աբդուլազիզ բին Թալալի մարդասիրական գործունեությունը և նրա աջակցությունը աղքատության հաղթահարման ու կրթական բարեփոխումների ուղղությամբ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի համար կարևոր է ունենալ նման գործընկերներ, ովքեր կիսում են կայուն զարգացման և սոցիալական արդարության հաստատման և առաջընթացի նպատակները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը շեշտել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է քաղաքացիական հասարակության դերը՝ որպես արդյունավետ կառավարման և հաշվետվողականության երաշխավորման կարևոր գործոն։ Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, որը հնարավորություն է ստեղծում երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման համար։
Նրանք անդրադարձել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև առկա փոխգործակցության ներուժի կյանքի կոչման լայն հնարավորություններին՝ մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, մշակույթի, գիտության, կրթության և այլ ոլորտներում։ Աբդուլազիզ բին Թալալը նշել է, որ Սաուդյան Արաբիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի ամրապնդմամբ և պատրաստ է աջակցել երիտասարդությանը միտված ծրագրերին, որոնք կնպաստեն գիտելիքի և հմտությունների փոխանակմանը։

Saudi Arabia is interested in strengthening friendly ties with Armenia
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the Prince of Saudi Arabia, Abdulaziz bin Talal bin Abdulaziz Al Saud, Chairman of the Arab Gulf Regional Development Fund and the Arab Council for Children's Development.
The Prince visited Armenia within the framework of the international conference entitled "The Road to Social Justice, Decent Work," held on November 5 at the initiative of the Ministry of Labor and Social Affairs. Welcoming the guests, the president thanked them for visiting Armenia and participating in the international conference.
"We are well aware of your humanitarian activities and your foundation, and we value them very highly. Social justice is really lacking in the world today, which leads to serious problems. Your activity contributes to preventing these problems, which is a very important mission," said the president.
Expressing gratitude for the reception, His Royal Highness the Prince noted that he is very happy to visit Armenia for the first time and sees wide opportunities and potential in the perspective of the development of relations between the two countries.
During the meeting, the possibilities of deepening cooperation between the two countries were discussed, emphasizing the importance of social and educational programs, as well as youth development initiatives.
President Khachaturyan highly appreciated the humanitarian activities of Abdulaziz bin Talal and his support in the direction of poverty alleviation and educational reforms. He noted that it is important for Armenia to have such partners who share the goals of sustainable development and the establishment and progress of social justice.
During the meeting, the parties emphasized the need to establish peace in the region. The role of civil society as an important factor in guaranteeing effective governance and accountability was emphasized. The parties noted with satisfaction the establishment of diplomatic relations between the two countries, which creates an opportunity for further development of bilateral cooperation.
They referred to the wide possibilities of implementing the potential of interaction between Armenia and Saudi Arabia, particularly in high technologies, culture, science, education and other fields. Abdulaziz bin Talal noted that Saudi Arabia is interested in strengthening friendly ties with Armenia and is ready to support youth-oriented programs that will promote the exchange of knowledge and skills.