«Հայաստանում իրոք, ուզում ենք ունենալ արդարություն և արդարադատություն». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արդարադատության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Սրբուհի Գալյանին:
Վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել Գրիգոր Մինասյանին Արդարադատության նախարարի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար, ընդգծել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում արդարադատության ոլորտում էական և տեսանելի բարեփոխումներ են իրականացվել, այդ թվում՝ խափանման միջոցների նոր ձևերի կիրառումը, թվայնացման ուղղությամբ իրականացված զարգացումները, ենթակառուցվածքների, կառուցվածքային և բովանդակային բարեփոխումները, օրենսդրական բարեփոխումները և այլն: «Պիտի ընդգծեմ նաև և հատուկ գնահատանքի խոսքեր ասեմ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման գործընթացում Արդարադատության նախարարության կողմից պրոցեսի իրավական ուղեկցման համար»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, ըստ էության, վերջին տարիներին, մեծամասամբ՝ պարոն Մինասյանի պաշտոնավարման ընթացքում արդարադատության ոլորտի, դատաիրավական համակարգի կողմից Կառավարությունից ունեցած ակնկալիքների մեծ մասը բավարարվել է, որոնք իրենց ծավալներով և ձևով աննախադեպ են եղել: «Թերևս եկել է ժամանակը, կամ անցել է, գուցե շատերի ընկալմամբ, հանրային ընկալմամբ, որ այդ բոլոր գործողությունները տան արդյունքներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը նաև ընդգծել է. «Ես ինքս էլ ինձ, բնականաբար, հարց եմ տալիս, թե ի՞նչն է պատճառը, որ այսքան փոփոխություններ, ներդրումներ ենք անում, բայց այնուամենայնիվ, այդ զգացումը, ակնկալիքները և ինստիտուցիոնալ վստահությունը բավարար մակարդակի վրա չէ: Պիտի անկեղծ ասեմ, որ դրա պատճառներից մեկը, իմ ընկալմամբ, հետևյալն է. մենք Հայաստանի Հանրապետությունում, իրոք, ուզում ենք ունենալ արդարություն և արդարադատություն, այսինքն՝ ոչ թե ֆորմալ ենք ուզում ունենալ արդարություն, արդարադատություն, այլ իրոք ենք ուզում ունենալ արդարություն և արդարադատություն: Մենք, իրոք ենք ուզում ունենալ դատական անկախ համակարգ, որովհետև մենք երբեք չենք ուզեցել, չենք ուզում և չենք ուզի ունենալ խամաճիկային դատական համակարգ, որովհետև դա հակոտնյա է այն արժեքային համակարգին, որը մերն է, որը որդեգրել ենք և որի ջատագովությամբ նաև ստանձնել ենք Հայաստանի Հանրապետությունում կառավարման պատասխանատվությունը: Մենք չենք ուզում դատական համակարգ, որը լինի գործադիր կամ որևէ իշխանության կամակատար, մենք չենք ուզում ընդհանրապես դատական համակարգ, որը լինի որևէ մեկի կամակատար, այլ ուզում ենք դատական համակարգ, որն ի վիճակի լինի ներդնել ստանդարտ, այդ թվում՝ արդարության և արդարադատության»:
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ առանց ինստիտուցիոնալ արդարության և արդարադատության ներդրման և կայացման, երկրի զարգացումը պարզապես հնարավոր չէ: Այս համատեքստում վարչապետը հաջողություն է մաղթել նորանշանակ նախարար Սրբուհի Գալյանին: «Նա համակարգում նոր մարդ չէ և ժամանակին Արդարադատության նախարարությունում արդեն աշխատել է, և իհարկե Գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում ուղիղ առնչություն ունեցել է այն օրակարգերի հետ, որոնց մասին քիչ առաջ խոսեցի»,-ասել է Վարչապետը և հավելել, որ այս բոլոր իրադրությունների վերլուծությամբ նորանշանակ նախարարի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այս օրակարգերի շուրջ պետք է արտակարգ ռեժիմով աշխատել, ինչը նշանակում է, որ անհրաժեշտ է ավելի ինտենսիվ կերպով հասկանալ պատճառահետևանքային կապերը: «Այս առումով, հույս ունեմ, որ տիկին Գալյանի պաշտոնավարման ընթացքում Կառավարությունն ի վիճակի կլինի այս խնդիրներն ավելի խորքային և համապարփակ հասցեագրել կամ շարունակել, որովհետև մենք դեռ չգիտենք, հնարավոր է, որ մեր այդ նպատակին հինգ պակաս վիճակում ենք կամ գուցե թե մի վերջին ջանք է պահանջվում այդ նպատակին հասնելու համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արդարադատության նախկին նախարար Գրիգոր Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության և բարձր գնահատականի համար: «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Արդարադատության նախարարությանն այս տարիների ընթացքում Ձեր աջակցության և առաջնորդության համար: Դա մեզ լրացուցիչ խթան և մոտիվացիա էր տալիս, քանի որ գիտեինք, որ երբ պատրաստ էր լինում ինչ-որ մի փաթեթ, ռեֆորմ կամ գաղափար, որ պետք է Ձեր սեղանին դրվեր, դա միանշանակ հաստատվում էր, եթե դա հիմնավորված էր, արժեքավոր էր և հստակ արդյունահեն ցուցանիշներով փաթեթավորված»,- ասել է Մինասյանը: Նա նաև շնորհավորել է նորանշանակ նախարար Սրբուհի Գալյանին և մաղթել, որպեսզի նրա պաշտոնավարման ընթացքում վարչապետի կողմից դրված բարձր նշաձողը՝ արդարության և արդարադատության ստանդարտն, ի վերջո, ժողովրդին հասանելի դառնա:
Իր հերթին Սրբուհի Գալյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար և նշել, որ նախարարությանը վերաբերվում է հոգատարությամբ, ուստի այստեղ եկել է սիրով, պատասխանատվության բարձր զգացումով և պատրաստակամությամբ՝ նոր թափ հաղորդելու բոլոր այն ծրագրերին, որոնք ներկա պահին գտնվում են Կառավարության օրակարգում: «Հույս ունեմ, որ նախարարությունն՝ ի դեմս պրոֆեսիոնալ կազմի, ինձ հետ միասին հնարավորություն կունենա նախարարության ենթակայության տակ գտնվող բոլոր ոլորտներում ապահովել մեր հանրության համար սպասելի, ընկալելի և շոշափելի արդյունք»,- նշել է Սրբուհի Գալյանը: Նա նաև վստահեցրել է, որ ջանք ու եռանդ չի խնայելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդման, դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականության ապահովման և Կառավարության ծրագրից բխող բոլոր գործընթացներում պատշաճ իրավական ապահովում իրականացնելու հարցերում:

"We want to have justice and fairness in Armenia." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan introduced newly appointed minister Srbuhi Galyan to the staff of the Ministry of Justice.
First of all, the Prime Minister thanked Grigor Minasyan for his work as the Minister of Justice and emphasized that significant and visible reforms were implemented in the justice sector during his tenure, including the use of new forms of disruption measures, developments in the direction of digitalization, infrastructure, structural and substantive reforms. legislative reforms, etc."I should also emphasize and give particular words of appreciation for the legal accompaniment of the process by the Ministry of Justice in the delimitation process between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan," added Nikol Pashinyan.
According to the Prime Minister, in fact, in recent years, mainly during the tenure of Mr. Minasyan, most of the expectations of the Government have been met by the justice sector the legal system, which were unprecedented in their scope and form." Perhaps the time has come, or it has passed, perhaps in the perception of many, in the perception of the public, that all these actions will give results," said Nikol Pashinyan.
In this context, the head of the country also emphasized."Naturally, I ask myself, what is the reason why we make so many changes and investments, but still, that feeling, expectations, and institutional trust are not at a sufficient level? I must honestly say that one of the reasons for this, in my opinion, is the following. We in the Republic of Armenia want to have justice and fairness; that is, we don't normally want to have fairness and justice, but we want to have justice and fairness. We want to have an independent judicial system because we never wanted, do not want, and we will not want to have a puppet judicial system, because it is against the value system that is ours, which we have adopted and with whose advocacy we have also taken over the administration of the Republic of Armenia. Responsibility. We don't want a judiciary that is an executive or a henchman of any government; we don't want a judiciary that is a henchman of anybody, but we want a judiciary that can introduce standards, including fairness and justice."
Nikol Pashinyan expressed his belief that the country's development is simply impossible without the introduction and implementation of institutional justice and justice. In this context, the Prime Minister wished the newly appointed Minister Srbuhi Galyan success."He is not a new person in the system and once worked in the Ministry of Justice. Of course, in the position of Deputy Prosecutor General, he was directly related to the agendas that I spoke about a little while ago," said the Prime Minister and added that by analyzing all these situations with the newly appointed minister, it is agreed that these agendas need to be worked on as a matter of urgency, which means that causality needs to be understood more intensively."In this regard, I hope that during Mrs. Galyan's term of office, the Government will be able to address these problems more profoundly and comprehensively or continue because we do not know yet; we may be five short of our goal or maybe one last effort is required. to achieve that goal," Nikol Pashinyan noted.
Former Minister of Justice Grigor Minasyan thanked the Prime Minister for his trust and high evaluation."I also want to thank the Ministry of Justice for your support and guidance. It gave us an extra incentive and motivation because we knew that when a package, reform, or idea was ready to be put on your table, it was approved if it was justified, valuable, and practical. Packed with indicators," Minasyan said. He also congratulated the newly appointed minister, Srbuhi Galyan. He wished that the high benchmark set by the prime minister during his tenure, the standard of fairness and justice, would eventually become available to the people.
In her turn, Srbuhi Galyan thanked the Prime Minister for his trust and noted that she treats the Ministry with care, so she came here with love, a high sense of responsibility, and a willingness to give new momentum to all the programs that are currently on the Government's agenda."I hope that the Ministry, in the form of a professional staff, together with me, will have the opportunity to provide an expected, perceptible, and tangible result for our public in all areas under the Ministry's authority," said Srbuhi Galyan. He also assured that he would spare no effort in strengthening the institutional foundations of the fight against corruption, ensuring the continuity of judicial reforms and all processes resulting from the Government's plan to implement proper legal protection.