«Տեղի է ունեցել բավական երկար խոսակցություն». ԱԺ նախագահ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Կազանում Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանն ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
«Տեղի է ունեցել բավական երկար խոսակցություն, սկզբում՝ անմիջականորեն սեղանի շուրջ, երբ ելույթներ են եղել։ Եթե չեմ սխալվում, մեկ ժամից ավել վարչապետն ու հարևան երկրի ղեկավարը զրուցել են, հետո այդ խոսակցությունը տեղափոխվել է այլ ֆորմատ, որի լուսանկարները տեսել եք»,- ասել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ խոսակցություններն ու պայմանավորվածությունները նույնն են, ինչի մասին հայտարարվել է՝ խաղաղության հաստատում, կոմունիկացիաների բացում, գերիների մասով խոսակցություն։
Սիմոնյանը երկկողմ հաղթանակ է որակել սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սա առաջին փաստաթուղթն է. «Դրա իրագործումը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի անկախության և տարածքային ամբողջականության ամենակարևոր հիմնաքարերից մեկն է։ Առաջ ենք շարժվելու, և լիահույս եմ՝ դրական ընթացք կունենանք»։
Ըստ Սիմոնյանի՝ քաղաքական կամքի պարագայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բոլոր հարցերը լուծելի են. «Թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Հայաստանը 30-ից ավելի տարվա այս հակամարտության ընթացքում բազմաթիվ չլուծված հարցեր ենք թողել, և քաղաքական կամքի պարագայում բոլոր այդ հարցերը լուծելի են»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանից ՀՀ սահմանադրության վերաբերյալ հնչող հայտարարություններին, նա ասել է. «Սահմանադրության հարցով մենք ասել են, որ դա լուծված հարց է, և ՍԴ դատարանի որոշումը հստակ ի ցույց դրեց, որ ՀՀ-ում նման խնդիր չկա: Իրենց Սահմանադրության մեջ էլ խնդիր կա, բայց այն մենք չենք բարձրացնում»:

"There was quite a long conversation." President of the National Assembly
NA Speaker Alen Simonyan referred to the meeting between Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev in Kazan and the agreements reached.
"A rather long conversation occurred, at first, directly at the table, when there were speeches. If I'm not mistaken, the prime minister and the head of the neighboring country talked for more than an hour. That conversation was transferred to a different format, the photos you have seen," said Simonyan, adding that the conversations and agreements are the same as what was announced: establishment of peace, opening communications, talking about prisoners.
Simonyan called the regulation of border demarcation commissions a bilateral victory, stressing that this is the first document between Armenia and Azerbaijan, "Its implementation is one of the most important cornerstones of Armenia and Azerbaijan's independence and territorial integrity. We will move forward, and I fully hope we will have a positive process."
According to Simonyan, all issues between Armenia and Azerbaijan can be solved if there is political will, "Azerbaijan and Armenia have left many problems unresolved during this conflict of more than 30 years, and in the case of political will, all these issues can be resolved."
He referred to the statements from Azerbaijan regarding the RA constitution, "On the issue of the Constitution, we were told that it is a resolved issue, and the decision of the Supreme Court clearly showed that there is no such issue in RA. Their Constitution also has a problem, but we do not raise it."