Հայաստան կժամանի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթին
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթին Հայաստանում կմասնակցի և կբանախոսի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 5-ին անցկացվող «Ճանապարհ դեպի սոցիալական արդարություն․ արժանապատիվ աշխատանք» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին։
Որպես երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ու մանկական աշխատանքի վերացմանն ուղղված պայքարի առաջամարտիկ՝ Քայլաշ Սաթյարթին Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է։
Իր կազմակերպության միջոցով Քայլաշ Սաթյարթին մանկական աշխատանքից, ստրկությունից, թրաֆիքինգի և շահագործման այլ ձևերից ազատել է ավելի քան 100 հազար երեխայի․ մշակել է հաջողված ձևաչափեր՝ նրանց կրթության, վերականգնման և վերաինտեգրման նպատակով:
Վերջինիս կողմից կազմակերպված հանրային արշավները, իրականացվող ծրագրերը վերափոխել ու վերափոխում են հազարավոր երեխաների կյանքեր՝ նրանց վերադարձնելով դպրոց և օգնելով զարգացնել իրենց հմտությունները:
Սաթյարթին ղեկավարել է Երեխաների աշխատանքի դեմ գլոբալ երթը՝ 103 երկրներում։ Սա եղել է շահագործվող երեխաների անունից երբևէ իրականացված ամենամեծ սոցիալական շարժումներից մեկը, ինչի արդյունքում ընդունվել է ԱՄԿ 182-րդ կոնվենցիան՝ երեխաների աշխատանքի վատթարագույն ձևերի մասին, որը դարձել է միակ համընդհանուր վավերացված կոնվենցիան ԱՄԿ պատմության մեջ։

Лауреат Нобелевской премии мира Кайлаш Сатьярти прибудет в Армению
Лауреат Нобелевской премии мира Кайлаш Сатьярти примет участие и выступит 5 ноября в Армении с речью по инициативе Министерства труда и социальных вопросов на международной конференции «Путь к социальной справедливости. Достойный труд».
Кайлаш Сатьярти — лауреат Нобелевской премии мира как пионер борьбы за защиту прав детей и искоренение детского труда.
Через свою организацию Кайлаш Сатьярти освободил более 100 000 детей от детского труда, рабства, торговли людьми и других форм эксплуатации, разработал успешные форматы их образования, реабилитации и реинтеграции.
Реализуемые программы организованные общественной кампанией, преобразуют и преображают жизнь тысяч детей, возвращая их в школу и помогая им развивать свои навыки.
Сатьярти возглавил Глобальный марш против детского труда в 103 странах. Это было одно из крупнейших социальных движений, когда-либо проводившихся в защиту эксплуатируемых детей, в результате которого была принята Конвенция МОТ № 182 о наихудших формах детского труда, единственная в истории конвенция МОТ , ратифицированная всеми странами.