«Պետք է աշխատենք կայուն էներգետիկ ապագա կառուցելու համար». Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 1-ին մասնակցել է «Կլիմայի փոփոխություն և էներգիայի անցումային մոտեցումներ. գործելու հնարավորություններ խորհրդարանականների համար» համաժողովին:
Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Կառավարության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի փորձագետներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ընդգծելով, որ կլիմայական ճգնաժամը մեր ժամանակների ամենալուրջ մարտահրավերներից է և պահանջում է անհապաղ ու միասնական արձագանք՝ իր ողջույնի խոսքում ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
«Կլիմայի փոփոխության հետևանքները դրսևորվում են տարբեր ձևերով՝ ջերմաստիճանի բարձրացում, անկայուն եղանակային պայմաններ և բնական աղետների հաճախականության աճ:
Հայաստանում մենք զգացել ենք կլիմայի փոփոխության հետևանքները՝ սկսած գյուղատնտեսության կառուցվածքի փոփոխություններից մինչև ջրամատակարարման և ջրահեռացման հետ կապված խնդիրներ: Կարևոր է, որ մենք գնահատենք այս իրողությունները և վճռական գործողություններ ձեռնարկենք դրանց հետևանքները վերացնելու համար:
Որպես խորհրդարանականներ՝ մենք կարևոր դեր և պատասխանատվություն ենք ստանձնել այս հարցում: Մեր գործը ոչ միայն օրենքներ մշակելն է, այլև օրինակ ծառայելը, կրթելը և այնպիսի քաղաքականություն վարելը, որի առաջնահերթությունը կայունությունն ու դիմակայունության բարձրացումն է:
Մենք պետք է միասին աշխատենք Հայաստանի համար կայուն էներգետիկ ապագա կառուցելու համար, որը ոչ միայն կբավարարի մեր ներկայի կարիքները, այլև կկանխարգելի վաղվա մարտահրավերները:
Ցանկանում եմ երախտագիտությունս հայտնել մեր գործընկերներին այս նախաձեռնության համար, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրին, ինչպես նաև մեր միջազգային գործընկերներին, Շվեդիայի և Նորվեգիայի կառավարություններին: Անգնահատելի է մեր խորհրդարանի ներուժին աջակցելու ձեր հանձնառությունը:
Այսօրվա քննարկումների առանցքային թեմաներից մեկը կայուն զարգացմանն ուղղված հասանելի տնտեսական և ֆինանսական գործիքների կիրառումն է: Մենք պատկերացում կկազմենք «կանաչ ֆինանսավորման» տարբերակների և կայուն ներդրումային հնարավորությունների մասին, որոնք կարող են ներգրավել ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի ներդրումները՝ մաքուր էներգիայի և կայուն ենթակառուցվածքների մեջ:
Համագործակցելով և օգտագործելով մեր հավաքական փորձը՝ մենք կարող ենք նպաստել կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայունության բարձրացմանը և լավագույն պրակտիկայի ներդրմանը մեր հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Այսօրվա մեր ջանքերից է կախված այն ժառանգությունը, որը մենք թողնելու ենք գալիք սերունդներին: Մենք պարտավոր ենք ապահովել կայուն և բարեկեցիկ ապագա:
Շնորհակալ եմ այս կարևոր գործին ձեր նվիրվածության համար և սպասում եմ նոր գաղափարների ու համագործակցության, որոնք ի հայտ կգան այս համաժողովի քննարկումների ընթացքում»:
Համաժողովի ընթացքում ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել նաև Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն ու մեր երկրում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին: Նշվել է, որ Հայաստանում իրականացվող ոլորտային բարեփոխումների ծրագրերը շարունակական են լինելու: Այս առումով ընդգծվել է ՀՀ Ազգային ժողովի ներգրավվածությունը շրջակա միջավայրի քաղաքականությունների մշակման և իրականացման գործընթացում: Առանձնակի կարևորվել է այն հանգամանքը, որ 2026 թվականին Հայաստանը հյուրընկալելու է Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովը՝ COP17-ը:
Քննարկումների ընթացքում բանախոսները տարբեր ձևաչափերով անդրադարձել են կլիմայի օրակարգի ամրապնդման գործում խորհրդարանի դերին, էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներին անցնելու անհրաժեշտությանը, դիտարկվել են Հայաստանում կլիմայի ռիսկերի փաստական ապացույցները, ընդգծվել դիմակայունության ամրապնդման կարևորությունը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Խթանելով ՀՀ Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» և «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրերի հետ համատեղ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ:

"We must work to build a sustainable energy future." Arshakyan
On November 1, RA NA Deputy Speaker Hakob Arshakyan participated in the "Climate Change and Energy Transition Approaches, Action Opportunities for Parliamentarians" conference.
The conference was attended by RA NA deputies, government members, representatives of the diplomatic corps and international organizations, experts of the RA NA staff, and representatives of civil society organizations.
Emphasizing that the climate crisis is one of the most severe challenges of our time and requires an immediate and unified response, in his welcoming speech, the NA Vice-President stated:
"The effects of climate change are manifested in many ways: rising temperatures, unstable weather conditions, and increased frequency of natural disasters.
In Armenia, we have experienced the consequences of climate change, from changes in the structure of agriculture to problems related to water supply and drainage. We must appreciate these realities and take decisive action to address their consequences.
Parliamentarians have assumed an important role and responsibility in this matter. Our job is to legislate, lead by example, educate, and implement policies that prioritize sustainability and resilience.
We must work together to build a sustainable energy future for Armenia to meet our present needs and prevent tomorrow's challenges.
I would like to express my gratitude to our partners for this initiative, particularly the United Nations Development Programme and our international partners, the governments of Sweden and Norway. Your commitment to supporting the potential of our Parliament is invaluable.
One of the critical topics of today's discussions is the use of available economic and financial instruments for sustainable development. We will provide insight into green financing options and sustainable investment opportunities that can leverage public and private sector investment in clean energy and sustainable infrastructure.
By collaborating and leveraging our collective expertise, we can contribute to increasing resilience to climate change and implementing best practices in all areas of our public life.
Our efforts today will determine the legacy we leave to future generations. We are committed to ensuring a sustainable and prosperous future.
Thank you for your commitment to this important cause. I look forward to the new ideas and collaborations that will emerge during this conference's discussions."
During the conference, Sweden's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Patrick Svensson, and UNDP permanent representative in our country, Natia Natsvlishvili, also spoke with welcoming words. It was noted that the sectoral reform programs implemented in Armenia will be continuous. In this regard, the involvement of the RA National Assembly in the development and implementation of environmental policies was emphasized. In 2026, Armenia will host the Conference of the Parties to Biodiversity, COP17, was highlighted.
During the discussions, the speakers in different formats referred to the role of the Parliament in strengthening the climate agenda, the need to switch to alternative energy sources, the factual evidence of climate risks in Armenia was considered, and the importance of strengthening resilience was emphasized.
The event was organized in conjunction with the United Nations Development Program (UNDP), Which Promotes the RA National Assembly's response capacity, efficiency, transparency, and inclusiveness and Reduces the risks of investments aimed at energy-efficient modernization of buildings in close cooperation with the RA National Assembly.