Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխանակվել են սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի ծանուցումներով
2024թ. նոյեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի տասներորդ հանդիպումը՝ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:
Հանդիպման ընթացքում, վերոնշյալ Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրված  Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն, Կողմերը փոխանակվել են իրենց պետությունների կողմից՝ Կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի իրականացման մասին ծանուցումներով:
Հաշվի առնելով, որ Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածով նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ է մտնում այդպիսի ընթացակարգերն ավարտելու մասին վերջին գրավոր ծանուցումը ստանալու օրը՝ Կողմերը արձանագրել են, որ նշված Կանոնակարգն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել սահմանազատման աշխատանքների հետագա իրականացման համար սահմանագծի հատվածների/հատվածամասերի հերթականության հարցի շուրջ:
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը:
Հանձնաժողովների հանդիպման ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն առանձին քննարկել են տրանսպորտային հաղորդակցություններին վերաբերող հարցեր. այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։

Armenia and Azerbaijan have exchanged notices on the regulation of border demarcation commissions
On November 1, 2024, the tenth meeting of the State Border Demarcation and Border Security Committee between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Committee for the Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held at the border of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, under the chairmanship of Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
During the meeting, in accordance with Article 7 of the Regulations signed on August 30, 2024, on the joint activities of the aforementioned Commissions, the Parties exchanged notifications on the implementation of domestic procedures necessary for their states' entry into force of the Regulations.
Given that Article 7 of the Regulation provides that it shall enter into force on the date of receipt of the last written notification of the completion of such procedures, the Parties have noted that the said Regulation shall enter into force on November 1, 2024.
The parties exchanged ideas on the issue of the order of the sections/sections of the border for the further implementation of demarcation works.
The parties discussed the drafts of relevant guidelines for implementing demarcation works.
The parties have agreed to coordinate the date and place of the next meeting.
After the commission meeting, the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Mher Grigoryan, and the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Shahin Mustafaev, separately discussed issues related to transport communications, as reported by the RA MFA.