«Չկա մի բան, որ արվի Հայաստանի կողմից, և դիսոնանս լինի Իրանի պատկերացումների հետ». նախարար
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններին և, այդ համատեքստում, հարևան երկրների, մասնավորապես, Իրանի մոտեցումներին։
Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումն ու զարգացումը.
«Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, թե մենք ինչ հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ։ Անշուշտ, ԵՄ ուղղությամբ մեր քաղաքականությունը գաղտնիք չէ Իրանի համար, և մենք մեր պարբերական շփումներում նաև այս հարցին ենք անդրադառնում»,- ասել է նա։ Ըստ Միրզոյանի՝ չկա մի բան, որ Հայաստանն անի, և «դա դիսոնանս լինի Իրանի պատկերացումների հետ»։

«Армения не может сделать ничего такого, что диссонансировано бы с позицией Ирана». Министр
Арарат Мирзоян коснулся отношений Армении с ЕС и в этом контексте подходов соседних стран, в частности Ирана.
Мирзоян отметил, что регулирование и развитие отношений с соседями является приоритетом для Армении.
«Ни для кого не секрет, какие у нас отношения с Ираном. Конечно, наша политика в отношении ЕС не является секретом для Ирана, и мы также рассматриваем этот вопрос в наших регулярных контактах", -  сказал он. По мнению Мирзояна, Армении не может делать ничего такого, что "диссонансировано бы с идеями Ирана".