Հայաստանը հանձնառու է իր ստանձնած պարտավորություններին
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Կոլումբիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասի կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի (COP16) նախագահ, Կոլումբիայի Շրջակա միջավայրի և կայուն զարգացման նախարար Սուսանա Մուհամադի հետ:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել կոլումբիական կողմի և համաժողովի նախագահության մեծածավալ աշխատանքը կարճ ժամկետում մասշտաբային միջոցառման նախապատրաստման և անցկացման գործում: Սուսանա Մուհամադին շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին համաժողովին մասնակցելու համար ժամանակ գտնելու, ինչպես նաև գնահատանքի խոսքերի համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության կորստի փոխկապակցված ճգնաժամերը լուծելու ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումների և ջանքերի համատեղման վերաբերյալ: Երկուստեք շեշտվել է COP16-ի նման բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովների անցկացման և դրանցում ընդունված որոշումների իրականացման կարևորությունը:
Հանրապետության նախագահն այս համատեքստում ընդգծել է, որ Հայաստանը հանձնառու է կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության կորստի մարտահրավերների դեմ պայքարի շրջանակում միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած իր պարտավորություններին և ակտիվորեն աշխատում է վերջիններիս իրականացման ուղղությամբ:

Armenia is committed to its commitments
RA President Vahagn Khachaturyan met with Susana Muhamad, the President of the 16th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP16), the Minister of Environment and Sustainable Development of Colombia, during his working visit to Colombia.
The President of the Republic highly appreciated the Colombian side's large-scale work and the conference's presidency conference presidency in preparing and holding a large-scale event in a short time. Susana Muhamad thanked the President of the Republic for finding time to participate in the conference and for his words of appreciation.
During the meeting, ideas were exchanged on combining necessary measures and efforts to address the interconnected crises of climate change and biodiversity loss. Both sides emphasized the importance of holding high-level international conferences like COP16 and implementing the decisions made in them.
In this context, the President of the Republic emphasized that Armenia is committed to its obligations under international conventions within the framework of combating the challenges of climate change and loss of biodiversity and is actively working towards their implementation.