«Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն ընթացքի մեջ են»․ Եղոյան
Հունգարիայում անցկացվել է Եվրոպական միության խորհրդարանների ԵՄ հարցերի հանձնաժողովների համաժողովը: Հայաստանի ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն արդեն երրորդ անգամ է հրավիրյալի կարգավիճակով մասնակցում համաժողովին: Հայ օրենսդիրներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են խաղաղության օրակարգին, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ընդգծել է Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը սկսելու ԵՄ խորհրդի որոշումը, հույս հայտնել, որ կողմերը հնարավորինս շուտ ավարտին կհասցնեն այս գործընթացը։
«Նաև բարձր ենք գնահատել առաջին անգամ Հայաստանի զինված ուժերին Եվրոպական խաղաղության գործիքի միջոցով 10 մլն եվրոյի աջակցություն տրամադրելու խորհրդի որոշումը»,- նշել է Եղոյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության պայմանագրին, նա տեղեկացրել է, որ բանակցություններն ընթացքի մեջ են։
«Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել են երկու երկրների պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը և երկու երկրներում էլ այն արդեն անցել է վավերացման համապատասխան ընթացակարգերով։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները նույնպես ընթացքի մեջ են, և մենք հուսով ենք հնարավորինս շուտ հասնել վերջնական համաձայնության»,- ասել է Եղոյանը։
Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կլինի այս տեսլականի իրագործման ևս մեկ կարևոր հանգրվան, ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանը:
«Մենք առաջարկում ենք բացել բոլոր տրանսպորտային երթուղիները և ենթակառուցվածքները՝ յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո՝ բացառելով արտատարածքային որևէ տրամաբանություն: Այս երթուղիները կծառայեն որպես ներգրավված երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերի զարգացման միջոց՝ դրանով իսկ նպաստելով Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատմանը: Հուսանք, որ բոլոր դերակատարները կօգտագործեն այս շարժիչ ուժը ու դրական դինամիկան՝ պատմության դժբախտ էջերը շրջելու և տարածաշրջանում երկար սպասված կայունության հասնելու համար»,- նշել է նա։

"Peace treaty negotiations are in progress." Yeghoyan
The conference of the EU Affairs Committees of the Parliaments of the European Union was held in Hungary. The Standing Committee on European Integration Issues of the National Assembly of Armenia participates in the conference as an invitee for the third time. Armenian legislators referred to the peace agenda and Armenia-EU relations in their speeches.
Arman Yeghoyan, the RA NA Standing Committee on European Integration Issues chairman, emphasized the EU Council's decision to start a visa liberalization dialogue with Armenia and expressed hope that the parties will complete this process as soon as possible.
"Also, we highly appreciated the decision of the council to provide 10 million euros of support to the armed forces of Armenia for the first time through the European Peace Instrument," said Yeghoyan.
He said the negotiations regarding the ongoing peace treaty between Armenia and Azerbaijan are in progress.
"I want to inform you that Armenia and Azerbaijan have signed the regulation on the joint activities of the State Border Demarcation and Border Security Commission and the State Border Demarcation Commission of the two countries, and it has already gone through the appropriate ratification procedures in both countries. Negotiations on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan are also in progress, and we hope to reach a final agreement as soon as possible," said Yeghoyan.
Mary Galstyan, a member of the RA NA Standing Committee on European Integration, said the "Crossroads of Peace" project proposed by the Armenian government will be another important milestone in realizing this vision.
"We propose to open all transport routes and infrastructure under the sovereignty and jurisdiction of each country, excluding any extraterritorial logic. These routes will develop economic, political, and cultural ties between the countries involved, thereby contributing to long-term peace and stability in the South Caucasus. Let's hope that all actors will use this driving force and positive dynamics to turn the unfortunate pages of history and achieve the long-awaited stability in the region," he noted.