Վարչապետը Ադրբեջանին կրկին առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը BRICS+-ի համաժողովին անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90%-ով։
Նա նաև հայտարարել է, թե Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրում համաձայնեցվել են միմյանց տարածքային պահանջների բացակայության, ուժի չկիրառման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին ձևակերպումները, նաև՝ պարտավորվել են ապագայում ևս իրարից տարածքային պահանջներ չառաջադրել։
«Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է Նախիջևանի հետ կապ ապահովել սահմանային և մաքսային հսկողության պարզեցված ընթացակարգերի մեխանիզմներով»,- ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի՝ այսօր համաձայնեցված տեքստը ձևակերպում, հասցեագրում և ձևավորում է ամուր և տևական խաղաղության կայուն հիմք։ Նա Ադրբեջանին առաջարկել է ստորագրել այդ պայմանագիրը։

Премьер-министр РА Никол Пашинян остановился на армяно-азербайджанских отношениях на конференции БРИКС+. По его словам, минимум 80-90% проекта мирного договора с Баку согласовано.
Он также заявил, что в мирном соглашении с Баку были согласованы формулировки об отсутствии территориальных претензий, неприменении силы, установлении дипломатических отношений, а также они обязались не предъявлять друг другу территориальных претензий в будущем.
"Армения предложила Азербайджану обеспечить связь с Нахичеванью посредством механизмов упрощенных процедур пограничного и таможенного контроля", - сказал он.
Премьер-министр отметил, что текст мирного соглашения, согласованный сегодня, формулирует, рассматривает и формирует стабильную основу для прочного и долгосрочного мира. Он предложил Азербайджану подписать это соглашение.