Վարչապետը Ադրբեջանին կրկին առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը BRICS+-ի համաժողովին անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90%-ով։
Նա նաև հայտարարել է, թե Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրում համաձայնեցվել են միմյանց տարածքային պահանջների բացակայության, ուժի չկիրառման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին ձևակերպումները, նաև՝ պարտավորվել են ապագայում ևս իրարից տարածքային պահանջներ չառաջադրել։
«Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է Նախիջևանի հետ կապ ապահովել սահմանային և մաքսային հսկողության պարզեցված ընթացակարգերի մեխանիզմներով»,- ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի՝ այսօր համաձայնեցված տեքստը ձևակերպում, հասցեագրում և ձևավորում է ամուր և տևական խաղաղության կայուն հիմք։ Նա Ադրբեջանին առաջարկել է ստորագրել այդ պայմանագիրը։

The Prime Minister again offered Azerbaijan to sign the peace treaty (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the Armenian-Azerbaijani relations at the BRICS+ conference. According to him, at least 80-90% of the draft peace treaty with Baku was agreed upon.
He also stated that the wording of the peace agreement with Baku regarding the absence of territorial claims, non-use of force, and establishment of diplomatic relations was agreed upon, and they also committed not to make territorial claims against each other in the future.
"Armenia proposed to Azerbaijan to ensure communication with Nakhichevan through the mechanisms of simplified border and customs control procedures," he said.
The Prime Minister noted that the text of the peace agreement, agreed today, formulates, addresses, and forms a stable foundation for a solid and lasting peace. He offered Azerbaijan to sign that agreement.