Ադրբեջանական զորքը պետք է դուրս գա  Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից. Եվրախորհրդարան
Եվրոպական խորհրդարանը «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումների եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների» վերաբերյալ բանաձեւն ընդունեց 453 կողմ, 31 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված բանաձեւով Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումներն ընդդիմության առաջնորդների, լրագրողների, ակտիվիստների դեմ՝ երկրի ներսում եւ արտերկրում։
Ընդգծելով, որ այս ճնշումները հատկապես ուժեղացել են COP 29-ին ընդառաջ՝ ԵԽ-ն կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել կամայականորեն բանտարկված ու կալանավորված բոլոր քաղբանտարկյալներին եւ դադարեցնել բոլոր տեսակի հետապնդումներն ու բռնաճնշումները։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները լուրջ մտահոգություն են հայտնում երկրի ներսում ստեղծված վախի մթնոլորտի վերաբերյալ, որը միտված է քաղաքացիական հասարակությանը լռեցնելուն։
«Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները անհամատեղելի են COP 29-ի անցկացման հետ։ ԵՄ առաջնորդներին, մասնավորապես Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին կոչ է արվում COP 29-ը որպես հնարավորություն օգտագործել՝ հիշեցնելու Ադրբեջանին իր միջազգային պարտավորությունների մասին և բովանդակալից կերպով անդրադառնալու այդ երկրում մարդու իրավունքների վիճակին», - նշված է բանաձեւում։
Եվրախորհրդարանը նաեւ կոչ է անում ԵՄ-ին և նրա անդամ պետություններին անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսները չհյուրընկալվեն այնպիսի երկրներում, որտեղ մարդու իրավունքների ցուցանիշները վատն են։ Ընդունված բանաձեւով Եվրոպական խորհրդարանի անդամները կոչ են անում ԵՄ-ին դադարեցնել ադրբեջանական գազից կախվածությունը, կասեցնել 2022 թվականի փոխըմբռնման հուշագիրը էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ եւ պնդում են, որպեսզի ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև ապագա գործընկերության համաձայնագրի նախապայման լինի բոլոր քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, իրավական բարեփոխումների իրականացումը և երկրում մարդու իրավունքների վիճակի ընդհանուր բարելավումը։
Եվրախորհրդարանականները հատուկ ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը պետք է պատրաստակամություն ցուցաբերի հավատարմորեն ներգրավվելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի բանակցություններում և հարգելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները։ Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է իր աջակցությունը և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Եվրախորհրդարանը վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի։
ԵԽ-ն վերահաստատում է իր պահանջը՝ ադրբեջանական զորքը պետք է դուրս գա Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից եւ կոչ է անում Ադրբեջանին հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։  Եվրոպական խորհրդարանն ընդունված բանաձևով շեշտում է՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը հաղորդակցությանը վերաբերող խնդիրները պետք է բացառապես լուծվեն՝ հարգելով  Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ ԵԽ պատգամավորները զգուշացնում են, որ Հայաստանի դեմ ցանկացած ռազմական գործողություն անընդունելի է և ունենալու է լուրջ հետեւանքներ ԵՄ-Ադրբեջան գործընկերության վրա։  «ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցներ կիրառել ցանկացած ֆիզիկական անձի և կազմակերպության նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը», - ասված է բանաձեւում։
Բանաձեւը, ողջունելով Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանի զինված ուժերին հատկացված օգնությունը, կոչ է անում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդել անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաեւ դատապարտում է Հայաստանին ուղղված ցանկացած ռազմական ագրեսիա, ուժի կիրառում կամ հիբրիդային սպառնալիք։ Ընդգծելով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կարեւորությունը Հայաստանում՝ եվրախորհրդարանականներն իրենց մտահոգությունն են արտահայտում Ադրբեջանից հնչող զրպարտիչ եւ քննադատական հայտարարությունների ու արշավների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ԵՄ-ին եւ անդամ երկրներին կոչ են անում մեծացնել եւ երկարացնել առաքելության մանդատը։
Բանաձեւը ողջունելով սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեռք բերված առաջընթացը՝ կոչ է անում ԵՄ-ին դադարեցնել ցանկացած տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն Ադրբեջանին, որը կարող է նպաստել նրա ռազմական կամ անվտանգության կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ կոչ է անում անդամ պետություններին սառեցնել ռազմական և անվտանգության սարքավորումների բոլոր արտահանումներն Ադրբեջան։ Բանաձեւը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր 23 հայ ռազմագերիներին։
Եվրախորհրդարանականներն Ադրբեջանին կոչ են անում կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգ, անարգել ու արագ վերադարձի վերաբերյալ որոշումը։ Բանաձեւը հորդորում է  համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսություն սկսել արցախահայության հետ եւ տալ անհրաժեշտ բոլոր երաշխիքները նրանց պաշտպանության, հողի ու սեփականության իրավունքների վերաբերյալ։ ԵՄ կառույցներին կոչ է արվում շարունակել աջակցել Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հետ կապված հարցերում անհրաժեշտ մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար։  Խորը մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են անում զերծ մնալ տարածաշրջանում մշակութային, կրոնական կամ պատմական ժառանգության հետագա ոչնչացումից, անտեսումից կամ փոփոխությունից և փոխարենը կոչ են անում պահպանել, պաշտպանել և խթանել առկա հարուստ բազմազանությունը։ ԵԽ պատգամավորները պնդում են, որ Ադրբեջանը պետք է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանն անհրաժեշտ մուտք տրամադրի Լեռնային Ղարաբաղ։
Բանաձեւը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցիչների ​​կամ Ադրբեջանի կառավարության եւ խորհրդարանի անդամների հրապարակային վիրավորանքներն ու ուղղակի սպառնալիքները ուղղված ԵՄ անդամ երկրների ընտրված պաշտոնյաներին։ Այս համատեքստում, Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաների մուտքը ԵՄ կառույցների շենքեր արգելվի մինչև հետագա ծանուցում։

The Azerbaijani army must withdraw from the entire sovereign territory of Armenia. European Parliament
The European Parliament adopted the resolution regarding the "situation in Azerbaijan, violations of human rights and international law and relations with Armenia" with 453 votes in favor, 31 against, and 89 abstentions. According to the correspondent of "Armenpress" in Brussels, with the adopted resolution, the deputies of the European Parliament strongly condemn the repressions of the Azerbaijani authorities against the leaders of the opposition, journalists, and activists inside the country and abroad.
Emphasizing that these pressures have significantly intensified ahead of COP 29, the Council calls for the immediate release of all arbitrarily imprisoned and detained political prisoners and to stop all kinds of persecution and repression. Members of the European Parliament expressed severe concern about the atmosphere of fear created inside the country, which was aimed at silencing civil society.
"Continuous human rights violations by Azerbaijan are incompatible with the holding of COP 29. EU leaders, in particular European Commission President Ursula von der Leyen, are called upon to use COP 29 to remind Azerbaijan of its international obligations and meaningfully address the human rights situation in that country," the resolution states.
The European Parliament also calls on the EU and its member states to do everything possible so that the UN Climate Change Conferences are not hosted in countries with poor human rights records. With the adopted resolution, the members of the European Parliament called on the EU to stop dependence on Azerbaijani gas, suspend the 2022 memorandum of understanding on strategic partnership in the energy sector, and insist that the release of all political prisoners and the implementation of legal reforms and overall improvement of the human rights situation in the country be a prerequisite for the future partnership agreement between the EU and Azerbaijan.
The MEPs draw particular attention to the fact that Azerbaijan should show readiness to faithfully engage in peace agreement negotiations with Armenia and respect the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh. The European Parliament reaffirms its support for Armenia and Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity. The European Parliament strongly supports the regulation of relations between the two countries on the principles of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders, according to the 1991 Alma-Ata Declaration.
The CE reaffirms its demand that the Azerbaijani army should withdraw from the entire sovereign territory of Armenia and calls on Azerbaijan to respect the territorial integrity of Armenia. With the adopted resolution, the European Parliament emphasizes that the problems related to the unblocking of communications in the region must be solved exclusively, respecting the sovereignty and territorial integrity of Armenia. The Council of Europe deputies warn that any military action against Armenia is unacceptable and will have severe consequences for the EU-Azerbaijan partnership."The EU should be ready to apply sanctions against any individual and organization that threaten the sovereignty, independence and territorial integrity of Armenia," the resolution says.
The resolution welcomes the aid allocated to Armenia's armed forces from the European Peace Fund, calls for further strengthening of Armenia-EU cooperation in security and defense, and condemns any military aggression, use of force, or hybrid threats against Armenia. The MEPs express their concern about Azerbaijan's defamatory and critical statements and campaigns, emphasizing the importance of the EU civil mission in Armenia. The EU and its member states are called upon to increase and extend the mission's mandate.
While welcoming the progress made between Armenia and Azerbaijan in the framework of the demarcation process, the resolution calls on the EU to stop any technical and financial assistance to Azerbaijan that could contribute to the strengthening of its military or security capabilities and calls on member states to freeze military and security equipment. All exports to Azerbaijan. The resolution calls on the authorities of Azerbaijan to release all 23 Armenian prisoners of war.
The MEPs call on Azerbaijan to comply with the decisions of the International Court of Justice, including the decision regarding the safe, unimpeded, and quick return of the Armenians of Nagorno-Karabakh. The resolution urges to start a comprehensive and transparent dialogue with Artsakh Armenians and to give all the necessary guarantees regarding their protection, land, and property rights. The EU structures are called upon to continue supporting Armenia in the essential issues related to displaced people from Nagorno Karabakh to meet humanitarian needs. Expressing deep concern about the preservation of the historical and cultural heritage of Nagorno-Karabakh, the MEPs call on the Azerbaijani authorities to refrain from further destruction, neglect, or alteration of cultural, religious, or historical heritage in the region and instead call for the conservation, protection, and promotion of the existing rich diversity. The deputies of the CE insist that Azerbaijan should provide the necessary access to Nagorno-Karabakh to the UNESCO mission.
The resolution strongly condemns public insults and direct threats directed at elected officials of EU member states by diplomatic representatives of Azerbaijan or members of the government and parliament of Azerbaijan. In this context, the European Parliament demands that the entry of Azerbaijani officials to the buildings of the EU structures is prohibited until further notice.