«Խաղաղության պայմանագիրը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90 տոկոսով». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կազանում մասնակցել է «ԲՐԻԿՍ+» գագաթնաժողովին, որին ներկա են եղել նաև գրեթե չորս տասնյակ պետությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Աութրիչ/ԲՐԻԿՍ+ ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցելու հրավերի համար և երախտագիտությունս հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին հյուրընկալության և այսօրվա գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Այսօրվա հանդիպման թեման է «ԲՐԻԿՍ-ը և գլոբալ հարավը - համատեղ կառուցենք ավելի լավ աշխարհ», և Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից հայտարարված «Խաղաղության խաչմերուկ» տրանսպորտային և հաղորդակցական նախագիծը լավագույնս տեղավորվում է այս համատեքստում:
Նախագծի էությունը հետևյալն է՝ Հայաստանը պատրաստ և շահագրգռված է իր տարածքով տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխային կապերի անցումը կազմակերպելու հարցում։ Սա ամենակարճ ճանապարհն է Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքներով (հյուսիս-հարավ ուղղություն), ինչպես նաև ամենակարճ ճանապարհն է Կասպից և Մարմարա ծովերի միջև՝ Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի տարածքներով (արևելք-արևմուտք ուղղություն):
Արևելք-արևմուտք ուղղությունը, բնականաբար, կարող է օգտագործվել նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի համար։ Հաշվի առնելով այս մոտեցումը՝ մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք սահմանային և մաքսային հսկողության ընթացակարգերի պարզեցման մեխանիզմներ, ինչպես նաև լրացուցիչ անվտանգության միջոցներ՝ հաշվի առնելով երկու երկրների իրավազորության և ինքնիշխանության լիակատար հարգանքը։
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է ապահովել և լիարժեքորեն ապահովելու է իր տարածքով ապրանքների, ռեսուրսների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անցման անվտանգությունը։ Սա մեր ցանկությունն է, մեր պարտավորությունը, և մենք դա երաշխավորում ենք և միշտ երաշխավորելու ենք։
Բոլոր հայտարարությունները, թե իբր Հայաստանը համաձայնել է իր ինքնիշխան տարածքում հաղորդակցությունների անվտանգության ապահովման գործում երրորդ երկրի մասնակցությանը, կամ որ դա նախատեսված է որևէ փաստաթղթով, իրականությանը չեն համապատասխանում։
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ և անդամներ,
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանը երեկ վավերացրել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը»։
Երկու երկրներում նշված փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելուց հետո մենք կկարողանանք ակտիվացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա։ Կցանկանայի հատկապես ընդգծել (ի դեպ), որ այս իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը վերջնականապես փարատեց բոլոր մտահոգությունները և վերացրեց բոլոր փաստարկները՝ իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ հարևան երկրների հանդեպ ենթադրյալ տարածքային պահանջների առկայության վերաբերյալ, արձանագրելով, որ նման մեկնաբանություններն անհիմն են և ոչ օրինական։
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը վերջին ամիսների ընթացքում բազմիցս հայտարարել են, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90 տոկոսով։ Արդեն լիովին համաձայնեցված են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, տարածքային փոխադարձ պահանջների բացակայության և հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և խաղաղության պայմանագրի կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ ձևակերպումները։
Մեր գնահատականը հետևյալն է. արդեն այսօրվա դրությամբ համաձայնեցված բովանդակության մեջ համաձայնագրի նախագիծը ձևակերպում, հասցեագրում և լուծում է բոլոր սկզբունքային հարցերը, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության ամուր հիմքեր ստեղծելու և հարաբերությունները կարգավորելու համար, և մենք առաջարկում ենք Ադրբեջանին արդեն ստորագրել այդ համաձայնագիրը:

"The peace agreement was agreed upon at least 80-90 percent." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the "BRICS+" summit in Kazan, which was also attended by almost four dozen heads of state and representatives.
Dear heads of delegations,
partners,
First, thank you for the invitation to participate in the Outreach/BRICS+ format meeting. I express my gratitude to the President of the Russian Federation for his hospitality and for organizing today's summit at a high level.
The theme of today's meeting is "BRICS and the Global South - let's build a better world together," and the "Crossroads of Peace" transport and communication project announced by the Government of the Republic of Armenia fits best in this context.
The essence of the project is as follows: Armenia is ready and interested in organizing the passage of vehicles, cargo, passengers, pipelines, and cable connections through its territory. It is the shortest route between the Black Sea and the Persian Gulf through the territories of the Islamic Republic of Iran, the Republic of Armenia, and Georgia (north-south direction), and the shortest route between the Caspian and Marmara Seas through the territories of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia and Turkey (east-west). Direction).
The east-west direction, of course, can also be used for transport and communication links between the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan. Taking this approach into account, we have offered Azerbaijan mechanisms to simplify border and customs control procedures, as well as additional security measures, taking into account the full respect of the jurisdiction and sovereignty of both countries.
I would like to emphasize once again that the Republic of Armenia is able to ensure and will fully ensure the safety of the passage of goods, resources, vehicles, and people through its territory. This is our desire and obligation, and we guarantee it and will always guarantee it.
All statements that Armenia has agreed to the participation of a third country in ensuring the security of communications in its sovereign territory or that it is stipulated by any document are untrue.
Dear heads and members of delegations,
Yesterday, the Parliament of the Republic of Armenia ratified the "Regulation on the Joint Activities of the Commission for Demarcation of the State Border and Border Security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission for the Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia."
After the entry into force of the mentioned document in both countries, we will be able to activate the demarcation process of the state border between Armenia and Azerbaijan based on the fundamental principles of the 1991 Alma-Ata Declaration. I would like to especially emphasize (by the way) that the decision of the Constitutional Court of Armenia regarding this legal document finally dispelled all concerns and eliminated all arguments regarding the existence of alleged territorial claims to neighboring countries in the Constitution of Armenia, stating that such interpretations are groundless and illegitimate.
In recent months, Armenia and Azerbaijan have repeatedly announced that the draft agreement "On the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan" has been agreed upon by at least 80-90 percent. Formulations regarding mutual recognition of each other's territorial integrity, absence of mutual territorial claims and the obligation not to submit such claims in the future, observance of the principle of non-use of force and threat of force, non-interference in each other's internal affairs, establishment of diplomatic relations and creation of bilateral mechanisms for the fulfillment of obligations assumed by the parties to the peace treaty have already been fully agreed upon.
Our assessment is as follows. As of today, the draft agreement formulates, addresses, and resolves all the fundamental issues necessary to create a solid foundation for peace and regulate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. We suggest that Azerbaijan already sign this agreement.