Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ հակադարձելով Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հաջիևի՝ «Նյուզվիք» ամսագրում հրապարակած հոդվածին։
«Ամերիկյան «Նյուզվիք» ամսագրում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը հրապարակել է մի հոդված, որում, փորձելով արդարացնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից Ադրբեջանի հրաժարվելը, գրում է.
«Մեր ճանապարհին մնում են հիմնական խոչընդոտներ: Առաջինը Հայաստանի Սահմանադրությունն է, որը կոչ է անում միացնել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը Հայաստանին։ Այս սահմանադրական ռևանշիստական պահանջը նախկինում արդեն եղել է խոչընդոտ խաղաղության համար։ 1996 թվականին Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահը հրաժարվեց ստորագրել ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի եզրափակիչ հռչակագիրը՝ պատճառաբանելով, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս ստորագրել Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքի մաս ճանաչող միջազգային փաստաթուղթ»։
Հաջիևի ասածը ադրբեջանական ռազմատենչ քարոզչության հերթական մի կեղծիք է։ 1996 թվականին Լիսաբոնում Հայաստանի Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն երկու անգամ է արտահայտել Հայաստանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ծրագրի վերաբերյալ, որով Լեռնային Ղարաբաղին առաջարկվում էր ինքնակառավարման ամենաբարձր կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։
1. Առաջին անգամ դա տեղի ունեցավ լիագումար նիստում, երբ նախագահը հայտարարեց. «Մեր խորին համոզմամբ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը Ադրբեջանի կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա լուծելու դեպքում, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա կախված կլինի ցեղասպանության կամ բռնի տեղահանության մշտական սպառնալիքը։ Սումգայիթի (1988թ. փետրվար), Կիրովաբադի (1988թ. նոյեմբեր) և Բաքվի (1990թ. հունվար) հակահայկական ջարդերի, ինչպես նաև Ղարաբաղի 24 հայկական գյուղերի բնակչության տեղահանության (1991թ. մայիս – հունիս) փորձը ամենայն ակներևությամբ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը, չնայած բոլոր հավաստիացումներին, չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության երաշխիքներ ապահովել»։
2. Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երկրորդ հայտարարությունը գրանցվել է որպես ԵԱՀԿ Լիսաբոնյան գագաթնաժողովի պաշտոնական փաստաթղթի երկրորդ հավելված և հետևյալ կերպ է հիմնավորում առաջարկված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ վետոյի կիրառումը Հայաստանի կողմից. «Հայտարարությունը կանխորոշում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, հակասելով ԵԱՀԿ-ի նախարարական խորհրդի որոշմանը, որն այդ լիազորությունը վերապահում է Մինսկի Խմբի Համաժողովին, որը պետք է գումարվի քաղաքական համաձայնության կայացումից հետո»։
3. Սահմանադրությունը, ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք անցյալում, Հայաստանի համար այլ սահմաններ չի նախատեսում, քան 1991 թվականի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն են, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատվեց Հայաստանի ՍԴ որոշումով։
Այսպիսով, Ադրբեջանը ակնհայտ սուտ է ներկայացնում միջազգային հանրությանը, փորձելով պատճառաբանել Հայաստանի հետ խաղաղության մերժումը իբր գոյություն ունեցող «սահմանադրական խոչընդոտներով»։ Ցավալի է, որ «Նյուզվիք» ամսագրի նման լուրջ լրատվամիջոցը պատշաճ կերպով չի ստուգել Հաջիևի պնդումների հավաստիությունը։
Իրական խնդիրը, սակայն, ոչ թե Ադրբեջանի կողմից ներկայացված և ցանկության դեպքում հեշտությամբ հերքվող այս կեղծիքն է։ Խնդիրն ավելի շատ Նիկոլ Փաշինյանի ամուլ քաղաքականությունն է, որը պարտավոր էր միջազգային հանրության և, մասնավորապես, «Նյուզվիք» ամսագրի ուշադրությանը ներկայացնել Ադրբեջանի սուտը հերքող Հայաստանի պաշտոնական պատասխանը և պնդել դրա հրապարակումը։ Փաշինյանական դիվանագիտությունը, սակայն, լռության է մատնել ադրբեջանական կեղծիքը։ Այդպես վարվելով, նա հերթական անգամ, ըստ էության, համերաշխություն է հայտնել Ադրբեջանի վարած կեղծարար քաղաքականությանը։
Նույնը վերաբերվում է նաև Խոջալուի «ցեղասպանության» մասին Ադրբեջանի պնդումներին։ Այն ժամանակ նույնպես Հայ Ազգային Կոնգրեսը ստիպված իր վրա էր վերցրել Հայաստանի իշխանությունների գործառույթը և ներկայացրել ադրբեջանական կեղծարար քարոզչությունը հերքող ապացույցները»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The Armenian National Congress Party made a statement opposing the article published by Hajiyev, advisor to the President of Azerbaijan, in Newsweek magazine.
Hikmet Hajiyev, foreign policy adviser to Azerbaijani President Ilham Aliyev, published an article in the American "Newsweek" magazine in which, trying to justify Azerbaijan's refusal to sign a peace treaty with Armenia, he writes:
"Major obstacles remain on our way. The first is the Constitution of Armenia, which calls for annexing the Karabakh region of Azerbaijan to Armenia. This constitutional revanchist demand has been an obstacle to peace in the past. In 1996, the then president of Armenia refused to sign the final declaration of the OSCE summit, arguing that the Constitution of Armenia does not allow the signing of an international document recognizing Karabakh as part of the territory of Azerbaijan.
What Hajiyev said is another falsehood of Azerbaijani militant propaganda. In 1996, in Lisbon, the First President of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, twice expressed Armenia's position regarding the Karabakh conflict settlement plan, which offered Nagorno Karabakh the highest self-government status within Azerbaijan.
1. It happened for the first time in the plenary session when the president announced. "In our deep conviction, if the Karabakh problem is solved based on the principles proposed by Azerbaijan, the population of Nagorno Karabakh will face the constant threat of genocide or forced displacement. The experience of anti-Armenian pogroms in Sumgait (February 1988), Kirovabad (November 1988), and Baku (January 1990), as well as the deportation of the population of 24 Armenian villages in Karabakh (May-June 1991), clearly shows that Azerbaijan, despite all assurances, cannot provide security guarantees for the population of Nagorno-Karabakh".
2. Levon Ter-Petrosyan's second statement was registered as the second appendix to the official document of the OSCE Lisbon summit. It justified Armenia's use of the veto on the proposed Karabakh conflict settlement as follows: "The declaration predetermines the status of Nagorno-Karabakh, contradicting the decision of the OSCE Ministerial Council, which reserves this authority to the Minsk Group Conference, which should be convened after a political agreement is reached."
3. As we have stated many times, the Constitution does not provide any borders for Armenia other than the internationally recognized borders of 1991, which was once again confirmed by the decision of the Armenian Supreme Court.
Thus, Azerbaijan is presenting a blatant lie to the international community, trying to justify the rejection of peace with Armenia with allegedly existing "constitutional obstacles." Unfortunately, a severe media outlet such as Newsweek magazine did not correctly verify the authenticity of Hajiyev's claims.
The real problem, however, is different from this lie presented by Azerbaijan, which can be easily refuted if desired. The problem is more the barren policy of Nikol Pashinyan, who was obliged to contribute to the attention of the international community and, in particular, "Newsweek" magazine, the official answer of Armenia denying Azerbaijan's lies and insisting on its publication. Pashinyan's diplomacy, however, silenced the Azerbaijani lie. By doing so, he once again expressed solidarity with Azerbaijan's falsifying policy.
The same applies to Azerbaijan's claims about the "genocide" of Khojaly. At that time, too, the Armenian National Congress had to take over the function of the Armenian authorities and present the evidence refuting the false propaganda of Azerbaijan," the statement said.