«Պետք է իրավունքի ստանդարտ ունենանք». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ստեղծման 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը: Վերջինիս ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր, գործադիր, դատական մարմինների այլ անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Վարչապետն իր ելույթում շնորհավորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի 20-րդ տարեդարձի առիթով և ընդգծել վերջինիս կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ՄԻՊ ինստիտուտը բարդ կոորդինատներում գտնվող ինստիտուտ է, որովհետև սովորաբար ընդդիմությունն ունի ՄԻՊ-ի մասին իր պատկերացումը, որոնք ունեն յուրահատկություններ և առանձնահատկություններ, իշխանությունն ունի ՄԻՊ-ի մասին իր պատկերացումները, որոնք նույնպես սովորաբար ունենում են յուրահատկություններ և առանձնահատկություններ, հանրությունն ունի ՄԻՊ-ի մասին իր պատկերացումները, որոնք ունեն յուրահատկություններ և առանձնահատկություններ: «Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ ՀՀ Կառավարության համար ՄԻՊ-ի ինստիտուտի անկախությունը չափազանց կարևոր է: Պիտի պատասխանեմ նաև այն հարցին, իսկ ինչո՞ւ է կարևոր, որովհետև քիչ առաջ ասացի, որ երբեմն այստեղ կան նրբություններ:
Պիտի արձանագրեմ, որ ժողովրդավարությամբ առաջնորդվող Կառավարության համար այդ ինստիտուտի անկախությունը չի կարող կարևոր չլինել մի պարզ պատճառով, որ երբեմն Կառավարությունը, կառավարող թիմը, գործադիր մարմինները, տարբեր մարմիններ կարող են շատ նրբություններ չնկատել, շատ նրբությունների ուղղակի չտալ այնպիսի կարևորություն, ինչպիսի կարևորություն նրանք իրականում ունեն աշխատասենյակներից և պաշտոնական օրակարգերից դուրս: Կարող են շատ բաներ պարզապես չտեսնել, որովհետև այնպիսի տպավորություն է, որ իշխանությունը բոլորին և ամենուր վերահսկելու հնարավորություն և ցանկություն ունի, բայց դա իրականում այնքան էլ այդպես չէ»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ իշխանությունը երբեմն իր գործունեության արդյունքների և հետևանքների մասին այլ անկախ աղբյուրներից ազդակներ ստանալու անհրաժեշտություն ունի, մանավանդ այն պարագայում, երբ խոսքը վերաբերում է մարդու իրավունքներին, ազատություններին, արդարությանը, օրինականությանը, հարցեր, որոնք գտնվում են Կառավարության առաջնային օրակարգի տիրույթում, հարցեր, որոնք առաջ բերելով և առաջ քաշելով է, որ իշխանությունը հաղթել է ընտրություններում երկու անգամ:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ կարևոր է, թե ինչպես է տեղի ունենում այդ պարտավորությունների և բարեփոխումների ընթացքը: «Այս առումով, ես և մեր Կառավարությունը շատ խոսում ենք ստանդարտների անհրաժեշտության մասին:
Ես պիտի ընդգծեմ, որ չգիտեմ՝ ինչքանով է դա բարեհունչ, բայց շատ կարևոր է նաև իրավունքի և արդարության երկու ստանդարտ ունենալը, որովհետև իրավունքն էլ պետք է ստանդարտ ունենա, արդարությունն էլ պետք է ստանդարտ ունենա: Եվ երբ ես ասում եմ, որ քաղաքացիների վերաբերմունքը պետական տարբեր ինստիտուտների նկատմամբ էլ ակնհայտորեն է, բայց Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության մասին շատ մեծ ամպլիտուդով տարբերվում է:
Բայց շատ կարևոր է, որ մենք իրավունքների այնպիսի ստանդարտ ունենանք, որպեսզի կարողանանք նաև դա մարդկանց բացատրել: Մենք չպետք է մոռանանք, որ մենք, ի վերջո, մարդու իրավունքների հետ սկսել ենք առնչվել Խորհրդային միության փլուզումից հետո, անկախություն ձեռք բերելու արդյունքում, երբ մի ամբողջ սերունդ մեծացել է, ըստ էության, իրավունքների, եթե ոչ բացակայության, այլ խիստ նեղացման արդյունքում: Եվ երբ կոլապսի արդյունքում իրավունքը, ժողովրդավարությունը հայտնվել են առաջնային դիրքում, շատ դեպքերում օրինականությունը հենց իրավունքի դիրքից մոռացվել է: Շատ դեպքերում պարտականությունը հենց իրավունքի դիրքից մոռացվել է, քանի որ ժամանակին մարդիկ ունեցել են պարտականություններ և ոչ իրավունքներ, թվացել է, որ դրա փոփոխության արդյունքը հետևյալն է, որ դու ունես իրավունքներ և չունես պարտականություններ: Եվ պետք չէ դատապարտել այն առումով, որ սա ինչ-որ առումով ճգնաժամային բնական արձագանք է: Դու չունես իրավունքներ և ունես միայն պարտականություններ: Հետո պարզվում է, որ դա սխալ է: Հետևաբար՝ սխալի հակառակը ճիշտն է, որ դու ունես իրավունքներ և չունես պարտականություններ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ իրավունքի, արդարության ստանդարտը շատ կարևոր գործիք է, որը դեռևս չի հաջողվել իրականություն դարձնել:
Վարչապետի կարծիքով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, նրա անկախությունն այն կարևոր խաչմերուկներից է, որտեղ այս պրոցեսը պետք է տեղի ունենա, որտեղ, ի վերջո, մենք պետք է իրավունքի ստանդարտ ունենանք, որպեսզի կարողանանք չշփոթել, այդ թվում՝ օրինականությունը չօգտագործել մարդկանց իրավունքներից զրկելու համար: «Ես չուզեցի ասել մարդկանց իրավունքները սահմանափակելու համար, որովհետև իրավունքն ինքնին իր մեջ ներառում է նաև որոշակի սահմանափակում, որը վերաբերում է ուրիշի իրավունքին:
Հետևաբար՝ շատ կարևորում եմ, որ մենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության հիմնադրման 20-ամյակին ուղղակի ոչ թե ծննդյան տարեդարձ ենք նշում, այլ նշում ենք այսպիսի համաժողովով, որտեղ, իհարկե, համոզված եմ՝ իմ նշած հարցերի մի զգալի մասը քննարկման առարկա կդառնա: Եվ համոզված եմ, որ այս քննարկումը կնպաստի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հետագա զարգացմանը Հայաստանի Հանրապետությունում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

"We must have a standard of law." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the event dedicated to the 20th anniversary of establishing the Office of the Human Rights Defender. The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, the President of the National Assembly, Alen Simonyan, legislators, executives, other members of judicial bodies, and representatives of international organizations were also present.
In his speech, the Prime Minister congratulated the Institute of Human Rights Defender on its 20th anniversary and emphasized its importance. According to Nikol Pashinyan, the Institute of Human Rights is an institute in complex coordinates because the opposition usually has its own ideas about Human Rights, which have peculiarities and characteristics, and the Government has its own ideas about Human Rights, which also usually has peculiarities and characteristics, the public has Human Rights. his ideas about, which have peculiarities and features."However, I want to emphasize that the independence of the HRD institution is essential for the RA Government. I will also answer why it is important because I said a little while ago that sometimes there are nuances here.
I must record that the independence of that institution cannot be unimportant for the Government guided by democracy for a simple reason that sometimes the Government, the management team, the executive bodies, various bodies may not notice many subtleties, do not give many subtleties the importance that they have from the offices. And beyond official agendas. Many things cannot be seen because it is under the impression that the Government has the ability and desire to control everyone and everywhere, but this is not the case," said the Prime Minister, adding that sometimes the Government is independent of the results and consequences of its activities. There is a need to receive signals from the sources, especially when it comes to human rights, freedoms, justice, legality, issues that are on the Government's primary agenda, issues that the Government won the elections twice by promoting and promoting :
According to the Prime Minister, "it is important how these obligations and reforms take place." My Government and I have discussed the need for standards in this regard.
I do not know how compatible it is, but it is also essential to have two standards of law and justice because statutes must have a standard, and justice must also have a standard. When I say that the attitude of the citizens towards various state institutions is the same, the activity of the Human Rights Defender is very different.
But we must have a standard of rights so that we can also explain it to people. We must not forget that we finally started dealing with human rights after the collapse of the Soviet Union as a result of gaining independence, when an entire generation grew up with essentially, if not the absence of rights, but a severe curtailment. When, as a result of the collapse, law, and democracy appeared in the primary position, legitimacy was often forgotten from the position of law itself. In many cases, duty has been overlooked from the position of the right itself because, once upon a time, people had duties and not rights; the result of this change is that you have rights and no responsibilities. And it should not be condemned because this is, in some sense, a natural response to a crisis. You have no rights and only responsibilities. Then, it turns out to be wrong. Therefore, the opposite of wrong is correct: You have rights and no duties," Nikol Pashinyan noted, adding that the standard of law and justice is an essential tool that has not yet been made a reality.
According to the Prime Minister, the Institute of the Defender of Human Rights independence is one of the critical intersections where this process should take place; after all, we should have a standard of law so that we can avoid confusion, including not using legality to deprive people of their rights."I didn't want to say it to limit people's rights because the right itself also includes a specific limitation that refers to the rights of others.
Therefore, I attach great importance to the fact that we are celebrating the 20th anniversary of the establishment of the Human Rights Defender's institution not just as a birthday but with such a conference, where, of course, I am sure that a significant part of the issues I mentioned will be discussed. And I am sure that this discussion will contribute to further developing the Human Rights Defender Institute in the Republic of Armenia," Nikol Pashinyan noted.