«Կադաստրի գործողություններին պետք է տրվի իրավական գնահատական». փոխվարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի համար անհասկանալի է, թե Տավուշի սահմանի հետ կապված՝ կադաստրի կոմիտեն ինչ հիմքով և ինչ քարտեզի հիման վրա է ֆիզիկական անձանց համար իրավունք գրանցել այն հատվածներում, որոնք հետո սահմանազատման ժամանակ դարձան խնդրահարույց․
«Եթե կադաստրն ունի հիմնավոր, լեգիտիմ քարտեզ, մենք ինքներս դելիմիտացիայի ժամանակ կարող ենք դրանով առաջնորդվել»,- ասաց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ 1 կմ, անգամ՝ 5 կմ շերտում չի կարելի իրավունք գրանցել. «Բայց 2004թ. ի վեր տեղի են ունեցել գրանցումներ, որոնց հիմքը ինքս դեռևս չեմ կարողացել հասկանալ, և դրան պետք է տրվի իրավական գնահատական»,- ասաց նա։

For Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, the basis and map on which the cadastre committee registered the rights of individuals in those areas need to be clarified, which later became problematic during the border demarcation.
"If the cadastre has a valid, legitimate map, we can be guided by it during delimitation," said Grigoryan.
According to the Deputy Prime Minister, one cannot register a right in a 1 km or even 5 km strip. "But since 2004, there have been registrations, the basis of which I have not yet been able to understand, and it should be given a legal assessment," he said.