Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Չեխիայի Սենատի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստարչիլի հետ: Ընդլայնված կազմով անցկացված քննարկումներում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-չեխական հարաբերությունների լայն օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցերի:
Քննարկումների առանցքում են եղել Հայաստանի ու Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացման ու զարգացման հարցերը:
Սենատի նախագահը հայտնել է, որ Չեխիայի համար կարեւոր է Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը՝ հատկապես Հայաստանի՝ ԵՄ-ին ավելի մոտ լինելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունից հետո: ՀՀ ԱԺ նախագահն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել չեխական կողմին Հայաստան-ԵՄ սերտացման գործընթացում ավանդ ունենալու ցանկության ու այդ հարցում ունեցած դրական տրամադրվածության համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մեր տարածաշրջանում առկա իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին վերաբերող հարցերին եւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձության թեմային:

Ален Симонян встретился с председателем Сената Чехии
Председатель НС РА Ален Симонян в рамках своего официального визита в Чехию встретился с председателем Сената парламента Чехии Милошем Вистарчилом. В ходе расширенных обсуждений собеседники затронули различные вопросы, связанные с широкой повесткой армяно-чешских отношений.
В центре обсуждений были вопросы углубления и развития сотрудничества между парламентами Армении и Чехии.
Председатель Сената заявил, что Чехии важно углубить отношения с Арменией, особенно после заявления о готовности Армении быть ближе к ЕС. Председатель НС РА, в свою очередь, поблагодарил чешскую сторону за желание внести свой вклад в процесс сближения Армения-ЕС и позитивное к этому отношение.
Также были рассмотрены текущая ситуация в нашем регионе, вопросы, связанные с мирным договором между Арменией и Азербайджаном и возвращении армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане.