Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ռենդերֆորեսթ» ընկերություն:
Շրջայցի ընթացքում ընկերության ղեկավարները նշել են, որ ընկերությունն առցանց դիզայնի հարթակ է, որտեղ օգտատերերը կարող են ստեղծել վիդեոներ, գրաֆիկաներ, պրեզենտացիաներ, ինչպես նաև կայքեր։ Նշվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ն օգտագործում է ներդրված արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման մոդուլներ, որը թույլ է տալիս րոպեների ընթացքում օգնել օգտատերերին ստանալ վեբկայքեր և վիդեոներ։
Տեղեկացվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ից օգտվում են աշխարհի 180 երկրներում, ընկերությունն ունի շուրջ 26 միլիոն օգտատեր ամբողջ աշխարհում։ Ամեն օր ընկերությանն է միանում 15.000 նոր օգտատեր։ Իր գործունեության ընթացքում ընկերությունը կարողացել է Հայաստան ներգրավել շուրջ 35 մլն դոլարի ներդրումներ։
Նշվել է, որ պլատֆորմը հնարավոր է օգտագործել անվճար, սակայն առաջարկվում է վճարովի հավելումներ, որոնք ապահովում են ընկերության ֆինանսական հոսքերը։ Վաճառքների ցուցանիշով առաջատար երկրներն են՝ ԱՄՆ-ն, Գերմանիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Կանադան, Ճապոնիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան և այլն։ G2 ընկերության կողմից «Ռենդերֆորեսթը» ընդգրկվել է 2019 թ. աշխարհի 100 լավագույն ծրագրավորման ընկերությունների ցանկում՝ լինելով ցանկի միակ հայկական ընկերությունը։
Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են նաև «Ռենդերֆորեսթ» ընկերության հիմնադրած «Արդի» ակադեմիայի գործունեությունը: Այն կրթական նախաձեռնություն է՝ ուղղված ՀՀ-ում չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմնական թվային մասնագիտությունների դասավանդմանը: Ակադեմիայում մարքեթինգ, դիզայն և ՏՏ մասնագիտական ուղղություններում ներառված տասնյակից ավելի մասնագիտացումներից բացի, դասավանդվելու են նաև ձեռներեցություն, ալգորիթմական մտածողություն, անգլերեն և այլն:
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է ընկերության աշխատակիցների հարցերին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և նշել, որ տպավորված է ընկերության գործունեությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է՝ հավատացած է, որ միջավայրն ամենակարևոր բանն է ցանկացած պրոցեսի համար: «Իհարկե, միջավայրն առաջին հերթին մարդիկ են, բայց նաև ֆիզիկական, քաղաքաշինական միջավայրն է, որ ազդում է մտածողության վրա»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ցանկանում է մի հայտարարություն անել, որը կարող է շատերի համար տարօրինակ թվալ: «Այդ լավատեսությունը և տարօրինակ հայտարարությունը հետևյալն է. պիտի խոստովանեմ, որ այսօր ես Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ, քան էի 2018 կամ 2019 թվականներին: Համոզված եմ, որ սա շատերի համար տարօրինակ հայտարարություն է, և այդ մասին ես հրապարակային հայտարարում եմ առաջին անգամ՝ ընդգծելու համար միջավայրի կարևորությունը: Դա կապված է հետևյալի հետ, որ 2018, 2019 թվականներին, երբ ես մտածում էի ապագայի մասին, ապագա տանող ճանապարհների մասին, այդ բոլոր ուղիներով գնալիս մտածողության հարթության մեջ մտնում էի փակուղի՝ շարունակություն չտեսնելով կամ տեսնելով այլ բան»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր որոշակիորեն ուրիշ է իրավիճակը, որովհետև տեսնում է բազմաթիվ ռիսկեր, բայց տեսնում է նաև այդ ռիսկերի հաղթահարման, կառավարման հնարավորություն և այդ ռիսկերի կառավարման արդյունքում՝ հետագա ճանապարհի շարունակություն:
«Իսկ ի՞նչ է այդ ճանապարհի վերջը կամ ո՞րն է այդ ճանապարհի այն տեսական նպատակը, որ ուզում ենք մենք գործնականում իրականացնել: Մենք դա անվանում ենք Իրական Հայաստանի հայեցակարգ, այն ուղիղ կապ ունի պետություն հասկացության հետ, որի իմաստը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետությունը և պետությունն ընդհանրապես ունի շատ գործնական նպատակ և գործիք է սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու համար: Ոչ թե գործիք է, հենակետ է կամ պլացդարմ, ինչ-որ ավելի ընդարձակ կամ ավելի մեծ պետություն ունենալու համար, այլ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ներսում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու գործիք է՝ այն ըմբռնմամբ, որ բարեկեցություն ասելով՝ պետք է հասկանալ ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը և այս երեք հիմնական հասկացություններից բխող այլ հասկացություններ»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ բարեկեցությունը մի բան է, որը ձևավորվում է աշխատանքով: Կառավարության ղեկավարի համոզմամբ՝ հաջորդ ֆունդամենտալ խնդիրը, որ մեր իրականության մեջ կա՝ աշխատանքի ընկալումն է: «Իսկ ի՞նչ է աշխատանքը: Աշխատանքը տառապանք, չարչարա՞նք է, թե՞ աշխատանքն, այնուամենայնիվ, հաճույք է, ինքնաարտահայտում է, նաև ազատություն է, ստեղծագործություն է, մի իրավիճակ է, որ մարդ, օրինակ, կարող է երեկոյան քնելուց առաջ մտածել, որպեսզի լույսը շուտ բացվի, որ նորից գնա աշխատանքի»,- ասել է վարչապետը՝ այս առումով ևս մեկ անգամ ընդգծելով միջավայրի կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հարցերը վերաբերել են կրթության որակի բարձրացմանը, առկա խնդիրների, դրանց լուծման քայլերին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, այդ ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության ծրագրերին, արհեստական բանականությանը և այլ թեմաների:

I am much more optimistic about the future of Armenia. Prime Minister
During the tour, the company's managers noted that the company is an online design platform where users can create videos, graphics, presentations, and websites. RenderForest uses embedded artificial intelligence and machine learning modules to help users retrieve websites and videos within minutes.
It was reported that "Renderforest" is used in 180 countries worldwide. The company has about 26 million users worldwide, and 15,000 new users join the company every day. During its activity, the company attracted investments of around 35 million dollars to Armenia.
It was noted that the platform can be used for free, but paid add-ons are offered to ensure the company's financial flows. The leading countries in terms of sales are the USA, Germany, the United Kingdom, France, Brazil, Canada, Japan, Russia, Turkey, etc. In 2019, G2 included Renderforest in the list of 100 best programming companies in the world, being the only Armenian company on the list.
Nikol Pashinyan was also introduced to the activities of the "Ardi" Academy, founded by the "Renderforest" company. The academy is an educational initiative aimed at teaching the main digital specialties of the fourth industrial revolution in Armenia. In addition to more than a dozen specializations in marketing, design, and IT professional directions, entrepreneurship, algorithmic thinking, English, etc., will also be taught at the academy.
Next, Prime Minister Pashinyan answered the questions of the company's employees. In his speech, the Prime Minister thanked for the invitation and noted that he was impressed by the company's activities. Nikol Pashinyan added that he believes the environment is the most important thing for any process."Of course, the environment is primarily people, but it is also the physical, urban environment that affects thinking," said the Prime Minister.
The head of the government said that he wants to make a statement that may seem strange to many."That optimism and strange statement is as follows. I must admit that today, I am much more optimistic about the future of Armenia than I was in 2018 or 2019. I'm sure this is a strange statement to many, and I'm announcing it publicly for the first time to emphasize the importance of the environment. It is related to the fact that in 2018 2019, when I was thinking about the future, about the paths leading to the future, while going through all those paths, I entered a dead end in the plane of thinking, not seeing a continuation or seeing something else," said the Prime Minister. Nikol Pashinyan says the situation is somewhat different today because he sees many risks. Still, he also considers the possibility of overcoming and managing these risks, and as a result of managing these risks, the continuation of the future path.
"And what is the end of that road, or what is the theoretical goal of that road that we want to realize in practice?" We call it the concept of Real Armenia; it is directly related to the concept of the state, the meaning of which is as follows. The Republic of Armenia and the state, in general, have an efficient purpose and are tools to ensure the well-being of their citizens. It is not a tool, a base, or a platform for having a more significant or more considerable state, but a tool for ensuring the well-being of its citizens within internationally recognized borders, with the understanding that by well-being, we must understand freedom, justice, security and other concepts derived from these three basic concepts," the Prime Minister noted.
According to Nikol Pashinyan, well-being is something that is formed by work. According to the head of the government, the following fundamental problem in our reality is the perception of work."And what is work?" Is work suffering, suffering, or is work nevertheless a pleasure, self-expression, also freedom, creativity, a situation that a person can, for example, think about before going to bed in the evening so that the light comes on early so that again go to work," said the Prime Minister, emphasizing once again the importance of the environment in this regard.
The questions addressed to Nikol Pashinyan related to improving the quality of education, the existing problems, the steps to solve them, the development of information technologies, the plans of the RA Government in that direction, artificial intelligence, and other topics.