«Մեկն էլ արտագաղթել է խաշ կամ քյաբաբ չսիրելու պատճառով». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Արտագաղթը, որ երրորդ հանրապետության պատմության ամենամեծ պրոբլեմն է, ինչքան էլ զավեշտական թվա, բավարար չափով ուսումնասիրված չէ»,- հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում։ Ըստ նրա, պետք է հասկանալ՝ ինչպես և ինչ շեշտադրումներով խոսել ժողովրդագրության մասին մի միջավայրում, «որտեղ երկրի բնակչության մի շատ զգալի հատվածի առաջնային խնդիրը հետևյալն է՝ ինչպե՞ս անել, որ իր տղան չգնա բանակ»։
Նա նաև նշել է. «Բարեկեցության մեջ մտնում է նաև ազատությունը: Մենք չունենք ամբողջական պատկերացում արտագաղթի մասին: Պարզվում է, որ արտագաղթում են նաև սանրվածքի պատճառով, ականջին օղ կախելու պատճառով, խաշ կամ քյաբաբ չսիրելու պատճառով»:
Ըստ վարչապետի՝ խոսվում է սփյուռքի ներուժն օգտագործելու մասին. «Կներեք, էլի, այդ ո՞վ է Բրյուսելում իր հանդարտ կյանքը թողած՝ գալու ապրի, ենթադրենք, Մովսես գյուղում՝ կրակոցների տակ։ Համենայն դեպս, ցույց տվեք 10 դեպք 30 տարվա ընթացքում, որ եղել է»։

«А кто-то эмигрировал потому что не любит хаш или кябаб». Премьер-министр (ВИДЕО)
"Эмиграция, которая является самой большой проблемой в истории третьей республики, недостаточно изучена", - заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства. По его словам, необходимо понимать, как и с каким акцентом говорить о демографии в условиях, "где первоочередной проблемой очень значительной части населения страны является: как не дать сыну пойти в армию?"
Он также отметил: «Благополучие также включает в себя свободу. У нас нет полной картины эмиграции. Оказывается, они эмигрируют еще и из-за прически, сережек в ушах, а кто-то потому что не любит хаш или кябаб».
По словам премьер-министра, идет речь об использовании потенциала диаспоры. «Простите, кто оставил свою спокойную жизнь в Брюсселе, чтобы жить, скажем, в деревне Мовсес, под обстрелом?» Покажите мне хотя бы 10 случаев за 30 лет, которые произошли».