Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարը պարգևատրել է ՀՀ դեսպանին
Հոկտեմբերի 16-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանին ընդունեց Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն։
Հանդիպման ընթացքում Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարն ու Հայաստանի դեսպանը հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև պաշտպանական համագործակցության ընթացքին և փոխգործակցության խորացման հեռանկարներին, այդ թվում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ առաջիկայում ծրագրված Ֆրանսիա այցի օրակարգին։
Դեսպան Տոլմաջյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց նախարար Լըկորնյուին Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև բարեկամության ամրապնդման և պաշտպանական համագործակցության ընդլայնման հարցում վերջինիս սկզբունքային հանձնառության և այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համար։
Հանդիպման ավարտին նախարար Լըկորնյուն Հասմիկ Տոլմաջյանին պարգևատրեց Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարության «Ազգային պաշտպանության» ոսկե մեդալով` Ֆրանսիայում դիվանագիտական գործունեության ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումների և պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար։

16 октября посол Армении во Франции Асмик Толмаджян была принята министром вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорню.
В ходе встречи министр вооруженных сил Франции и посол Армении подробно остановились на ходе оборонного сотрудничества между Арменией и Францией и перспективах углубления сотрудничества, в том числе на повестке предстоящего визита министра обороны РА Сурена Папикяна во Францию.
Посол Толмаджян выразила благодарность министру Лекорню за его принципиальную приверженность укреплению дружбы и расширению оборонного сотрудничества между Арменией и Францией, а также за шаги, предпринятые в этом направлении.
В завершение встречи министр Лекорню наградил Асмик Толмаджян золотой медалью Министерства обороны Франции «Национальная оборона» за значительные достижения во время дипломатической деятельности во Франции и значительный вклад в укрепление армяно-французских отношений. в области обороны.